ŠÁRKA HISTORY zpět

V Praze dne 12. 1. 1999

Ahoj všichni,

Další akce - v pořadí již 2. akce BBCC a tentokrát již plánovaná cyklistická akce (jak se také na BBCC sluší a patří) se konala v neděli 10. ledna a nesla název Šárka, takže asi nikoho nepřekvapí, že jsme navštívili již zmíněnou lokalitu na okraji Prahy.

Sraz byl v 10,00 u nás - tedy u Vrstevnice ve Střešovicích a scházeli jsme se (tedy tentokráte spíše pomalinku slejzali - jak se na členy BBCC nesluší a nepatří) asi takto:

??,? - Vrstevnice + Podčarovka (Vrstevnička sice byla přítomna také, ale vzhledem k silnému nachlazení se pro tentokrát účasti na akci musela nedobrovolně vzdát)
9,45 - na kolech (z Letné) přijeli Brzi + Jirka Daněček + maskot Krtil, což není plyšový medvídek, ale Daněčkův přítel v nouzi (mimochodem velmi zajímavá postava - přijel na kole sice horském, tedy alespoň mám ten pocit, ovšem jeho oděv jasně naznačoval, že ho jakékoliv cyklistické vymoženosti, kalhotama počínaje a helmou konče, nechávají absolutně v klidu a naprosto bez problémů kouřil při jízdě na kole - kopec nekopec, což ocenil zvláště Honza).
9,53 - rovněž na kolech přijeli Vašek (ten i se svojí novou přilbou od Ježíška) a Petr Jendele, kterého jsem původně považovala za Vaškova kamaráda, ovšem jen do té chvíle, než mě Vašek upozornil, že se žádným kamarádem nepřijel. Až po té jsem zjistila, že jde o dalšího kamaráda Jirky Daněčka a pilného čtenáře našich webových stránek.
9,54 - pro změnu autem přijel Honza a jako jediný zástupce Vaňků Hanka - Mirku nebuď smutný, že jsi tentokrát zůstal "hlídat oheň v jeskyni" (někdo holt ten pilíř rodiny musí podpírat) a pokud je pravda, co se říká, pak jsi celý den (tedy alespoň do Hančina návratu) proškytal, jak jsme na tebe mysleli (POZOR nezaměňuj se zvoněním v uších, s tím my rozhodně nemáme nic společného)
10,15 - opět rovnou na kole (z Hanspaulky) a pouze s 15-ti minutovým zpožděním přijel Míla - ač jel pozdě, tak po zkušenostech na Štěpána již nikoho nedoháněl (také by nás zase předehnal), ale naprosto klidně přijel na sraz.
10,30 - na kolech (z Vokovic) přijeli Fialovi (Zdeněk + Jája + Tomáš) a Toni + Radka (z Hájů samozřejmě autem). No a vzhledem k tomu, že jsme ještě čekali na Krejčíky odjel si Toni k pumpě koupit film.
10,45 - konečně přijeli Krejčíci (Jirka Kr. sr. + Jirka Kr. jr. + Johanka), kterým (vzhledem k jejich bydlišti o dvě ulice níže) trvalo 45 minut (!!!) překonat vzdálenost cca 500 metrů …

… definitivně tedy 18 lidí …

11,00 - oproti původnímu plánu jsme s půlhodinovým zpožděním vyjeli na dnešní výlet. Po silnici jsme to vzali do Veleslavína a u hospody U Marčanů jsme začali stoupat do kopce na Větrník. Zde Jája pietně zamáčkla slzu při vzpomínce na svá studijní léta prožitá na zdejších vysokoškolských kolejích a jeli jsme dál - projeli jsme sídliště Petřiny a za chvíli jsme stanuli u západní brány Hvězdy. Sice v posledních dvou dnech poměrně dost pršelo, ale vzhledem k tomu, že se přes noc teplota pohybovala kolem nuly, brzy se rozplynuly naše obavy z rozbahněného terénu obory a Hvězdou jsme bez problémů projeli (nutno podotknout, že na této historické lokalitě je skutečně patrná rychle rostoucí obliba v cyklistice - z původních pěšinek se velmi rychle stávají nepřehlédnutelné cyklistické dálnice a rovněž přes oježděné kořeny už to nedrncá tak jako kdysi).
Východní bránou obory Hvězdy jsme vyjeli do Vokovic a odtud už to byl k Šárce jenom kousek…
12,00 - 12,30 - sice jsme doposud ujeli slabých 7 kilometrů, přesto jsme zastavili na okraji Šárky u McDonalda a posilnili jsme se kávou, hamburgerem, salátem, ovocnou taštičkou a jinými dobrotami na další cestu (spolek Jirka Daněček + maskot Krtil + Petr + Zdeněk samozřejmě mléčným koktejlem opovrhnul a v hospodě přes ulici se preventivně všichni posilnili pivem)
No a plni čerstvých sil jsme vyjeli do Šárky. Po okraji jsme dojeli až do Purkrabského háje a odtud na Nebušickou vyhlídku. Díky jasnému dni (ráno dokonce svítilo chvíli sluníčko) byl ze skal překrásný rozhled na celou Prahu. (Při letmém pohledu z okna ven, kde dnes střídá jedná sněhová přeháňka druhou, musím konstatovat, že nám v neděli počasí opět neskutečně přálo.)
Cestou z vyhlídky jsme se pak krátce zastavili v Nebušickém areálu zdraví a protože se objevili námitky proti další cestě do kopce na Jenerálku, ujal se vedení Zdeněk, aby nás dovedl do Divoké Šárky. Zkratka sice byla kratší a nenáročnější, ale oproti původnímu plánu držet se pouze asfaltových cestiček jsme si přece jenom užili trošku bahýnka.
13,55 - 14,40 - před koupalištěm "u Veselíka" v Divoké Šárce jsme navštívili restauraci Dívčí skok (alespoň Brzi tvrdí, že se tak jmenuje), abychom se zase trošku zahřáli čajem, grogem, vinným punčem a pivem a trošku zaplnili i naše žaludky něčím malým, pak nás opustila Hanka, která se vydala zpět do Nebušic a domů do Lysolaj a my ostatní jsme nejvytíženější Šáreckou cestou kličkovali mezi rodinkami na nedělní procházce ke koupališti Džbán, odtud kolem Koospolu a zpět do Veleslavína k nám již známé hospodě U Marčanů, kde nás opustili Jirka Kr. jr. a Johanka.

15,20 - 16,45 - poslední osvěžovací zastávka - hospoda U Marčanů. Dali jsme poslední dnešní pivo, grog a čaj, zahřáli jsme si žaludky polévkou, haluškama a palačinkou plněnou kuřecími játry no a pak už jsme se rozjeli každý ke svému domovu.

Letošní první výlet byl za námi. Mnoho kilometrů jsme sice nenajeli (a musím se přiznat, že mě osobně ještě pár kilometrů jízdy docela chybělo), ale za to jsme viděli docela pěkný kus Prahy a přesvědčili jsme se, že i v Praze je spoustu krásných míst, která se dají jet na kolech. No a spokojen byl určitě tentokrát i Jirka Daněček, protože hospodu jsme navštívili vždy po necelých 7-mi kilometrech jízdy.

Rekapitulace:  
Celkem se zúčastnilo: 18 lidí
Celkem psů: 0
Počasí: ráno sluníčko, ale poměrně brzy se začalo ochlazovat, t = cca 0° C
Celkem jsme ujeli: 20,6 km
Hrubý čas: 5:15
Čistý čas: 1:31:00
Průměrná rychlost: cca 13,5 km/hod
Trasa: ulice Nový lesík - Veleslavín - Vypich - Obora Hvězda - Vokovice - McDonald's - Šárka - Purkrabský háj - Nebušická vyhlídka - Divoká Šárka - koupaliště Džbán - Koospol - Veleslavín - hospoda U Marčanů
Cesta: 1 - nenáročná trasa na odpolední projížďku

Takže to je pro začátek roku vše.

Ahoj !!! Všechny zdraví

VrstevniceJ

zpět

Copyright © Vrstevnice/BBCC, 1999


Připomínky mi prosím napiš :

Datum poslední úpravy : 11. říjen 1999

Copyright © BBCC, 1999