KOCÁBA HISTORY zpět

V Praze dne 16. ledna 2000

Ahoj všichni,
Mikuláš je šťastně za námi a byla tu sobota 18. prosince, kdy se konala 27. akce BBCC s názvem Kocába, kdy jsme opět navštívili oblast kolem Slap. Sraz byl stanoven na desátou ve Štěchovicích, kde jsme se také postupně scházeli (nebo spíše sjížděli).

… celkem 14 lidí + 0 psů …

Štěchovice
Obec v povodí Vltavy. Dominantu obce tvoří moderní kostel z let 1911 - 1914, vystavěný podle plánů K. Hilberta.Štěchovická přehrada (XII. stupeň vltavské kaskády) byla vybudovaná koncem druhé světové války a dokončena v roce 1945. Výška hráze je 20 m, délka vzdutí vody 6 km. Elektrárna pod přehradou pracuje jednak s průtokem vody, jednak s přečerpáváním vody do bazénu na vrchu Homoli, odkud ve špičkách spádem pohání turbíny. Stavbou přehrady zmizely Svatojánské proudy známé z mnoha uměleckých děl.

10,20 - vyjeli jsme po červené turistické značce a po 50-ti metrech (!!!) jsme hned zabloudili. Ovšem naštěstí jsme nezabloudili daleko (také nás vedl Brzi a ne Honza), takže jsme se velmi rychle vrátili na správnou cestu a vydali jsme se do kopce nad Štěchovice. Nutno přiznat, že krpál to byl tedy úctyhodný, takže jsme všichni úspěšně tlačili - já navíc poněkud dříve než jsem plánovala, neboť mě hned na začátku stoupání skolila k zemi ledovka.
Stoupali jsme a stoupali jsme a stoupali jsme až k přečerpávací nádrži Homole. Z původně slunečného dne se pomalu stával deštivý, ale nevzdali jsme se - také ten déšť ještě nebyl nic moc.
11,20 - 11,35
- posezení v altánku sv. Huberta. Konečně závětří a střecha nad hlavou. Dali jsme čaj s rumem, kávu s vaječným koňakem i bez něj, slivovici a Jaroušovu cesminu praquayskou alis maté s meruňkovým džusem (nevypadá to, ale dalo se to pít a chutnalo to jako silný čaj).
Dále jsme pokračovali po zelené turistické značce - chvíli lesem až do Slap a odtud po silnici téměř po rovince až do Nového Knína.

Slapy
Obec v povodí Vltavy. Podle obce byla nazvána Slapská přehrada (XI. stupeň vltavské kaskády), která byla vybudována v letech 1949 - 1954. Výška hráze je 65 m, šířka 227 m a délka vzdutí vody 44 km. V místě hráze stáával kostel “Záhoří”, který byl neslavně znám hlavně za druhé světové války, kdy zde byl agenty gestapa zavražděn antifašista Ing. Formis. V obci se dochoval barokní kostel z roku 1693.

Nový Knín
Obec v minulosti známa hlavně těžbou a ražbou zlata. V obci také můžeme najít muzeum hornictví a mincovnu (čp. 47), která má empírové průčelí z roku 1801. Mezi další pamětihosdnosti patří původně románský kostel a renesanční radnice (čp. 1), přestavěná v roce 1783 barokně.

12,45 - 14,15 - restaurace U Mašků na náměstí v Novém Kníně. Bylo tu teploučko, lehce jsme osušili své svršky a dali jsme punč, svařák, bramborák, větrníky, drškovku, řízek se salátem (to jako nácvik na 24. prosince) a spoustu jiných dobrých věcí. Ani se nám odtud nechtělo, nedalo se nic dělat. Vyjeli jsme směrem na Kocábu.
Údolí Kocáby bylo ve znamení bahna a vody. Rámy kol nám mizely pod nánosem směsi mazlavého lepivého bahna, trávy a všeho možného a na kolech se nám tvořily bahenní bantamy, které jsme smívali v brodech Kocáby - tedy nejprve jsme se báli namočit se a první brod projel jen Zdeněk. Do druhého se odvážil i Jarouš, no a pak jsme zjistili, že už je to jedno zda budeme mokří o něco víc nebo míň a projížděli jsme téměř všichni. Předposlední brod jsme pak museli projet úplně všichni, neboť zde nebyla vůbec žádná lávka. S přibývajícím večerem (nebo spíše pozdním odpolednem) lehce klesala teplota a bahno začalo konečně zatuhávat. Jen přibývající šero nám ztěžovalo průjezdy vodním tokem neboť bylo čím dál hůře možno rozeznat, co nás čeká pod hladinou. Nevykoupal se ale naštěstí nikdo, jen Dorka se, samozřejmě, 2x vyválela v bahně (tedy vše v normálu).
16,20
- a zase zpět ve Štěchovicích na parkovišti. Všude jsme sice měli bahno, ale všichni byli spokojeni. A ačkoli byl prosinec, bylo po celý den příjemně - žádný vlezlý mrazík nás tentokrát nepřekvapil. Jen na vrcholcích a hlavně na otevřené silnici ze Slap do Nového Knína to poněkud více fučelo.

Rekapitulace:  
Celkem se zúčastnilo: 14 lidí
Počasí: příjemně, t = cca 5° C
Hrubý čas: 6:00
Čistý čas: 2:44
Celkem km: 34,81 km
Průměrná rychlost: 12,75 km/hod.
Trasa: Štěchovice (parkoviště u mostu) - po červené turistické značce - přečerpávací nádrž Homole - altánek sv. Hubert - po zelené turistické značce - Slapy - po silnici - Nový Knín - údolím Kocáby - Štěchovice
Cesta: v první půli pohoda - asfalt a zpevněné cesty, v druhé půlce bahno a voda

Ačkoli v době konání této akce byla plánována ještě jedna akce BBCC a to sice 26. prosince - tedy na Štěpána, vánoční výlet se nakonec nekonal (nějak jsme nikdo nebyli schopni jej zorganizovat a 26. prosince byla pak taková ledovice, že by se stejně ani moc jet nedalo). Takže toto byla vlastně, i když neplánovaně, POSLEDNÍ CYKLISTICKÁ akce BBCC v roce 1999.

VrstevniceJ

Copyright © Vrstevnice/BBCC, 1999


Připomínky mi prosím napiš :

Datum poslední úpravy : 27. duben 2000
Copyright © BBCC, 1999