Odkazy přímo na jednotlivé dny:
Co se dělo před odjezdem, sněhové zpravodajství ...
Úvod
12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20. a 21. března 1999

FRANCIE HISTORY zpět

V Praze dne 21. 3. - 21. 6. 1999

Je to neuvěřitelné, ale konečně jsme se všichni dočkali - možná si už jenom matně vzpomínáte na to, že se v březnu konala první lyžařská akce BBCC, ale doufám, že pod slunečnou oblohou se vám bude o zimních radovánkách BBCC ve Francii číst o to lépe.

Málokdo tuší, že z bohatých kronikářských počinů účastníků této akce vznikla téměř ihned History, kterou si ovšem ke korektuře a k doplnění převzal Toni. Pod menším nátlakem (fyzického násilí naštěstí potřeba nebylo) ji konečně po dvou měsících nedoplněnou (!!!) vrátil (holt čas běží rychleji než bychom si sami přáli a den má bohužel stále jenom 24 hodin), takže nyní se již konečně můžete začíst do Vzpomínek na Francii - vzhledem k nezásahu Toniho je ponechávám tak, jak byly před pár měsíci zpracovány:

Ahoj všichni,

dnes skončila letos 8. akce BBCC s názvem Francie, což byla tentokrát lyžařská akce, letos první zahraniční akce a zatím nejdelší akce BBCC vůbec - konala se v době od pátku 12. března do neděle 21. března (tedy 9 a 1/4 dne). Ale ještě než se pustím do vzpomínek na Francii, nelze opomenout události, které tomu předcházely …

V únoru zachvátily část Evropy (zvláště v oblasti Rakouska a Švýcarska) nebývalé přívaly sněhu, což sice po bezsněžném suchém období rozptýlilo obavy účastníků akce Francie, že nebude sníh, ale na druhou stranu začaly padat laviny. Všichni jsme zběžně sledovali zprávy o lavinových katastrofách, ale jak strašná je skutečnost, o tom nás znenadání poinformoval mejl od Toniho:


Odesílatel: stepanek
Odesláno:
24. února 1999 15:27
Komu:
BBCC
Předmět:
laviny v Rakousku

Ahoj BBCC,
Zdravim Vas z Bregenze v Rakousku.
Protoze se stala obrovska lavinova katastrofa v mistech, kde jsme v lete spolecne pobyvali, chtel bych Vam k tomu poslat nekolik informaci.
Obri prachova lavina smetla vcera navecer stred turistickeho strediska Galtur. Je to mestecko, ktere lezi na Silvrette-Hochalpenstrasse na tirolske strane a je vzdaleno od mista startu nasi expedice na Hohes Rad cca. 8 km. Pri nasi letosni vysokohorske ture tentokrat na kolech pres Silvrettu, jsem planoval tez navstevu Galturu. Odsud odbocuje cesta, která by nas zase dovedla nazpet do Vorarlberska.
Momentalne probiha obri vrtulnikova zachranna akce. Stale se jeste nevi, kolik lidi vlastne zahynulo, ale pravdepodobne kolem 40. Je to nejvetsi lavinova katastrofa, ktera za poslednich 50 let Rakousko postihla.
Zde neustale radi snehova vanice. Jen za posledni tyden zde napadlo pres 2 m noveho snehu. Nyni je snehova pokryvka v pohori Arlberg a Silvretta souvisle vysoka 4 az 6m!!!
Podle jednoho svycarskeho vedce a odbornika na lavinovy neco takoveho v Alpach v unoru uz poslednich 500 let nebylo.
Jen ve Vorarlbersku a v Tyrolich je uz tyden odriznuto od sveta 20000 az 30000 turistu. A protoze letos pada jedna obri lavina za druhou a hlavne v uzemich, kde drive nepadaly, zacina mezi uveznenymi turisty vznikat velky pocit strachu z toho , co prinesou dalsi hodiny.
I z horske chaty Wiesbadener-Hutte, kde jsme tez byli, muselo byt dnes evakouvano vrtulniky pres 40 lidi. A i z ruznych hotelu u Silvretta-See bylo dnes evakuovano pres 100 lidi.
Jinak uz je zde zniceno lavinami nekolik horskych restauraci a nektere sedacky a kotvove lifty.
Celkovy uceleny prehled o vsem, co se zde vubec deje, zatim neexistuje. Pres Arlberg nejezdi ani zeleznice i dalnice a vsechny ostatni silnice jsou zavrene. Na spousta mistech na ne spadly obri laviny, proste zde panuji zivly prirody.
A clovek si uvedomuje, jak proti tomu nic naznamena.
V priloze zasilam nekolik zprav z internetovych ceskych novin o této katastrofe.
Z hluboce zasnezeneho Vorarlberska Vas zdravi Toni.

Rakousku hrozí laviny a povodně, královna Beatrix nuceně domů

VÍDEŇ 21.února (zpravodaj ČTK) - V západní části Rakouska hrozí v důsledku nynější oblevy na mnoha místech dvojí nebezpečí - lavin a povodní. Oznámil to dnes vídeňský rozhlas s tím, že řada alpských lyžařských středisek je pro nebezpečí lavin opět odříznuta od světa a v nižších polohách se vodní toky, přeplněné vodou z tajícího sněhu a trvalého deště, vylévají z břehů.
Nejhorší situace je v nejzápadnější rakouské spolkové zemi Voraarlbersku, kde ve vyšších polohách padá mokrý sníh a zvyšuje tak nebezpečí lavin. Horská služba vyhlásila pro celou oblast nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí a uzavřela řadu silnic. Od světa je tak odříznuta nejen řada menších vesnic a samot, ale i známá horská střediska Lech a Zürs.
Z Lechu, jenž je lyžařským střediskem evropské smetánky, bylo pomocí vrtulníků evakuováno asi sto návštěvníků, kteří už přestali věřit, že by se počasí mohlo ještě zlepšit. Mezi evakuovanými byly i nizozemská královna Beatrix a monacká princezna Caroline, které zde tradičně tráví zimní dovolenou.
Akutní lavinové nebezpečí hrozí i ve východněji položeném Tyrolsku, kde je od světa znovu odříznuto celé údolí Paznauntal s lyžařskými středisky Galtür, Ischgl a Kappl. Před dvěma týdny byla tato střediska izolována od světa množstvím napadaného sněhu, nyní tím, že tento sníh taje. Bezpečno není ale ani jinde: v sobotu zachytila lavina v jiné části rakouských Alp osobní vůz čtyřčlenné polské rodiny, která zde byla na rekreaci, přičemž dvě osoby byly těžce zraněny a auto je prakticky zničené.
Na Salcbursku a v Horních Rakousech naproti tomu je akutní nebezpečí záplav a v řadě míst již řeky vystoupily z břehů. V obci Steinerkirchen rozvodněná řeka Traun doslova spláchla ze silnice osobní vůz, který se zachytil až o něco níže. Tři cestující se před proudem zachránili na střeše auta a mobilním telefonem přivolali pomoc. Také v povodí řeky Inn bylo zaplaveno mnoho sklepů a garáží, situace se však již v celé zemi stabilizovala a podle rakouského rozhlasu zatím nikde další výraznější stoupání říčních hladin nehrozí. Příliš vody však způsobuje problémy i lodím: na Bodamském jezeře u Bregenze se potopilo osm ukotvených a zazimovaných sportovních člunů, protože je neustálé deště střídané mokrým sněhem natolik naplnily, že klesly ke dnu. Policie a hasiči nyní rychle shánějí majitele ještě nepotopených člunů, aby je lépe zajistili před deštěm a zabránili tak dalším škodám.

Rakousko: Zatím devět obětí laviny, 30 dalších se postrádá

VÍDEŇ 24.února (zpravodaj ČTK) - Lavina, která v úterý navečer zasáhla centrum rakouského lyžařského střediska Galtür v Tyrolsku, si do dnešního rána vyžádala devět obětí, na 20 osob bylo vyproštěno zraněných a dalších nejméně 30 osob je podle nejnovějších odhadů stále ještě zasypáno pod sněhovým příkrovem, vysokým mnohdy až pět metrů.
Teprve po rozbřesku, tedy až 15 hodin po tragédii, se do obce izolované již dva dny od světa sněhovými masami dostala pomoc: deset vojenských vrtulníků, které pro tmu nemohlo odstartovat dříve, dopravilo do Galtüru více jak sto zachránců, mezi nimi psovody se psy vycvičenými na hledání ve sněhu, pracovníky horské služby, úrazové lékaře a nezbytné léky a obvazový materiál.
Vedle zvýšení počtu již jistých, tedy vyproštěných obětí se tedy zvyšuje odhad počtu zasypaných. Podle přepočítání osob a odhadů učiněných v noci musí být pod sněhem ještě kolem 30 osob a nikoli 20, jak se předpokládalo původně. Jejich šance na přežití s délkou času uplynulého od katastrofy značně klesají. Přesto snaha zachránců nepolevuje a od ranních hodin je posilována dopravovanými posilami.
Podle rozhlasu zasáhla dnes v jednu hodinu v noci Galtür další lavina a poškodila několik domů. Tentokrát však nešla do středu obce, ale na její okraj a nevyžádala si žádné další zraněné či oběti. Jádro rakouské vlády s kancléřem Viktorem Klimou odlétá ráno do tyrolské metropole Innsbrucku, kde na zasedání krizového štábu bude organizovat co nejrychlejší a nejefektivnější pomoc z domova i zahraničí pro oběti jedné z největších lavinových katastrof v dějinách Rakouska.
"Celá země je otřesena touto přírodní katastrofou. Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří celou noc v nepříznivém počasí pracovali, aby zasypaným pomohli," řekl ráno v rozhlasu Klima. Vládní krizový štáb chce nasazením všech prostředků ministerstva obrany a zajištěním mezinárodní pomoci evakuovat z Galtüru všechny zraněné a jinak potřebné osoby, a zásobovat postiženou obec vším potřebným.
Vojenské vrtulníky i zachránci byli připraveni k odletu do Galtüru již v úterý večer, pro nastávající tmu a silné sněžení však cestu nemohli podniknout. "Vrtulníky nejsou vybaveny přístroji na noční let, proto jsme si za daných podmínek nemohli přesun dovolit," vysvětlil velitel vojenské letky v tyrolském Landecku, vzdáleném pouze 40 kilometrů od místa neštěstí.
Dnes ráno sněžení v postižené oblasti na rozmezí Tyrol a Vorarlberska poněkud povolilo a očekává se, že nejméně během dopoledne zlepšená situace vydrží. Na odpoledne už ale meteorologové očekávají opět silné sněžení a situace se má výrazně změnit až během čtvrtka, kdy by srážková oblast měla definitivně odejít.

Holýma rukama proti lavině

GALTÜR (Rakousko) 24. února (ČTK) - "Je to hrozná tragédie. Všichni jsme v šoku." Obecní lékař z Galtüru tak vyjadřoval všeobecné ohromení, jež vládne od úterý v tyrolské obci, kde žije kolem 700 stálých obyvatel. Místní lidé, s nimiž bylo možné v noci na středu navázat spojení, působili v telefonu vyčerpaně, ale odhodlaně. Mnozí ze zhruba 300 dobrovolníků se jen holýma rukama snažili do ranních hodin vyprostit lidi ze sněhových mas.

"Bylo štěstí, že mezi rekreanty z Německa bylo mnoho lékařů," říká místní farář Alois Attems. Vůbec většina návštěvníků s naprostou samozřejmostí pomáhala, kde jen mohla. Ženy alespoň vařily kávu pro vyčerpané dobrovolníky. Až 16 hodin po katastrofě z úterního odpoledne počasí umožnilo, aby z údolí vzlétla pomoc do odříznuté obce v nadmořské výšce 1600 metrů. Až ve středu ráno konečně začal fungovat vzdušný most. Tenisová hala zimního střediska se stejně jako fara okamžitě proměnily v nouzové lazarety. Raněným se tam od lékařského týmu dostávalo první nezbytné pomoci. Hned po neštěstí se lékaři z řad rekreantů začali hlásit u místního krizového štábu a nabízet pomoc.

Oblast, která dosud platila jako bezpečná před lavinami, nyní obchází strach. Dalších sněhových závalů se neobávají jen lidé v Galtüru. Starosta sousedního letoviska Ischgl v postiženém údolí Paznauntal ještě v úterý večer telefonicky žádal v okresním městě Landecku, zda by nebylo možné evakuovat všechny tamní obyvatele a turisty.
Jak hluboce zasáhl šok z katastrofy, je vidět na reakci politických stran v Tyrolsku, jedné z devíti rakouských spolkových zemí. Jednomyslně přerušily volební boj před zemskými volbami vypsanými na 7.března. "Tyrolané teď mají jiné starosti než volby," říká jeden z politických činitelů. Navíc se zvažuje odklad hlasování na pozdější dobu.

Obětavost i panika v rakouském Galtüru, zvažuje se evakuace

VÍDEŇ 24. února (zpravodaj ČTK) - Rakouské zimní středisko Galtür v Tyrolích, do jehož centra se v úterý v podvečer sesula velká lavina a zahubila už nejméně 11, pravděpodobně však tři desítky dalších osob, je od té doby scénou nebývalého hrdinství, sebeobětování, ale i zoufalství a paniky. Na jedné straně stovky lidí dobrovolně a neúnavně pracují na vyprošťování obětí laviny v naději, že snad přece jen najdou ještě někoho živého, na druhé se u stále většího počtu ze 3000 rekreantů uzavřených v této obci na konci Paznaunského údolí projevují po šoku způsobeném katastrofou prvky paniky a rostou požadavky na co nejrychlejší evakuaci ze stále nebezpečného místa.
Že je lokalita stále nebezpečná, prokázala druhá, půlnoční lavina, která naštěstí způsobila jen materiální škody. Vrtulníkový přepravní most otevřený dnes časně ráno, který přivezl stovku specialistů záchranářů, evakuoval v první vlně dvacet zraněných, v druhé však asi 50 lidí, kteří se psychicky zhroutili, převážně z řad německých turistů. Situace v Galtüru není v tomto ohledu právě růžová, jak nasvědčuje skutečnost, že krizový štáb dopravil do obce také psychology a psychoterapeuty, aby lidem v "bílém vězení" pomohli udržet potřebnou rovnováhu.

Podle rakouského rozhlasu se dokonce u posledních letů před polednem projevily pokusy nervózního davu vzít odlétající vrtulníky "útokem" a dostat se tak "ven"; krizový štáb proto vysílá do obce policisty, aby udrželi pořádek.
Evakuace pozemní cestou není možná, protože jedinou přístupovou silnici do údolí zavalila lavina, ostatně i po jejím odklizení hrozí nebezpečí dalších sesuvů. Evakuace pomocí vrtulníků je u takového množství lidí (700 stálých obyvatel a nejméně 2800 turistů) velmi problematická - vojenské vrtulníky uvezou nanejvýš 15 lidí. Vrtulníkovou pomoc nabídlo Rakousku sice také Švýcarsko a Německo, přepravní kapacita těchto strojů je však stejná jako rakouských.
Větší stroje s kapacitou 50 cestujících nabídla americká armáda ze základen v Německu. Mají přiletět odpoledne a jako letiště jim bude vyhrazen úsek dálnice A12 v údolí Innu, na němž bude na potřebnou dobu zastaven provoz. Nabídnutých deset strojů však případnou evakuaci také ale nijak hladce nezvládne.

Ministr obrany Werner Fasslabend, který je od rána spolu s kancléřem Viktorem Klimou a dalšími ministry v krizovém štábu v Innsbrucku, však byl dopoledne ještě proti vrtulníkové evakuaci. U velkých amerických strojů kromě toho panují obavy, že by mohly svým rachotem, případně výkonem nosných vrtulí, způsobit v uzavřeném údolí další laviny s nevypočitatelnými důsledky.

Informace o posledním vývoji v odříznutém údolí Paznauntal však naznačují, že k evakuaci zřejmě bude muset dojít, bude ale nezbytné ji dobře zorganizovat. Panika nezachvacuje totiž jen Galtür, ale i nedaleký Ischgl, kde se nervózní turisté i obyvatelé naléhavě dožadují evakuace "dříve, než lavina zavalí také je".


Výbuch bomby by nezpůsobil větší rozruch - nenadálá situace se všemi (nebo alespoň s většinou) otřásla, začalo se zjišťovat, jak velké lavinové nebezpečí hrozí ve Val Thorens a odpověď na Toniho mejl na sebe rozhodně dlouho nenechala čekat:


Odesílatel: krejciks
Odesláno:
25. února 1999 9:51
Komu:
BBCC
Předmět:
Re: laviny v Rakousku

Konecne nekdo reaguje na situaci!
Ja u nekolik dni nespim hruzou pri predstave, že se ma už za 14 dni uskutecnit Vaš vylet do Francie a pripada mi to v teto situaci neumerne riskantni! a to pocinaje cestou autobusem, co je už samo o sobe nebezpecne a všemi temi lavinami konce.
Jsem pro to, aby zodpovedni z BBCC dali hlavy dohromady a uvažili, zda by nebylo lepši tuto cestu o rok posunout a zajezd stornovat dokud je cas.
Oteviram timto diskusi a Toniho prosim, aby se ujal funkce bezpecaka, jelikož o tom vi nejvic.
Ahoj Ilona


Situace byla vážná, nikoli však zoufalá – zkrátka Toni se statečně (i když nedobrovolně) ujal role bezpečáka akce Francie, obratem zjistil potřebné informace a rychle a vyčerpávajícně odpověděl:


Odesílatel: stepanek
Odesláno:
25. února 1999 17:00
Komu:
BBCC
Předmět:
laviny v Alpach, Val Thorens

Ahoj Ilono, ahoj BBCC.
Tesi mne Ilono, ze jsi mne poverila ulohou bezpecaka ohledne cesty do Val Thorens. Ovsem musim uprimne rici, ze k tomu abych kvalifikovane mohl posoudit situaci ve Val Thorens mi chybeji informace.
Myslim si, ze dokazu velice dobre posoudit situaci zde v oblasti Arlberg, Silvretta a i Svycarsko, v casovem horizontu jednoho tydne. Co bude dal, je samozrejme divoka spekulace. Muze byt, ze spousta snehu rychlou oblevou roztaje, potom by ale v Alpach a i v Poryni nastala katastroficka povodnova situace. Je mozne, ze snih bude tat pomalu a slehne si. To by byla idealni situace, protoze tim by se snehova pokryvka velmi zpevnila a nebezpeci lavin by bylo podstatne mensi.
Ale je tez mozne, ze prijde dalsi snehova vlna (novy snih nad 1 m), a to by potom bylo extremne nebezpecne, uz z toho duvodu, ze lavinove zatarasy, ktere jsou zde v Rakousku konstruovany na vysku snehu 6 m, jsou uz zcela zapadane a kazdy novy snih uz muze volne padat jako lavina do udoli.
V kazdem pripade, kdybychom meli jet pristi tyden sem na Arlberg , urcite bych byl proti tomu. Jeste asi tyden bude trvat, nez se v idealnim pripade snih zpevni.
Je ale pravda, ze v Savojich toho snehu prece jenom napadlo podstatne méně nez tady. Dnes jsem se dival pro porovnani, jak to tam vypada s vyskou snehu.

Stav 24.2.1999 info pres Internet.

oblast udoli/v horach
(cm)
pocet liftu a lanovek provozu
Val Thorens 180/270 30/30
Meribel 100/280 46/30
Courchevel 105/180 64/68
Schruns/Montafon 80/460
Lech, Zurs/Arlberg 250/380
Warth/Arlberg 385/425
St.Anton/Arlberg 190/690

Z toho plyne, ze v Savojich je na alpskou zimu normalni vyska snehu, zde jsou ale rekordy stoleti. Samozrejme je tez podstatne, jestli jsou vytvorene vichrici obri previsy. Zde jsou nekde az do vysky 10 m!!! O Savojich to bohuzel nevim.
Ted jsem volal Markete Skorepove, abych zjistil, jaka je situace primo na miste.
Marketa rika, ze udoli ve Val Thorens je siroke, ze tam laviny nemohou padat az dolu. Silnice je bez problemu sjizdna az nahoru. Vleky jsou v provozu, akorat sjezdovky do ostatnich udoli jsou zatim zavrene, ale mely by byt volne zase asi za 2-3 dny. Potvrdila mi, ze snehu je tam sice hodne, ale v normalnich mezich.
Samozrejme se muze stat, ze chytneme zase spatne pocasi, ale to je bohuzel riziko kazde zimni dovolene v Alpach.
Co se tyce cesty autobusem, nedokazu posoudit, zda riziko touto jizdou je vetsi nez jizdou autem. Podle Markety se jezdi modernimi autobusy a se zkusenymi ridici. Ale to by meli posoudit ti, kteri uz tam byli.
Ja s Radkou prijedem autem, ovsem kvuli tomu, ze jsme tyden pred tim v Bregenzu a zde mame veskerou lyzarskou vybavu.
Po zvazeni vsech faktu si myslim, ze v soucasne dobe bychom nas zajezd stornovat asi nemeli. Ale to je muj osobni nazor, nechtel bych nikoho ovlivnovat. Navic nevim, jak je to v obchodnich podminkach ohledne pripadneho vraceni penez.
Podle nemeckeho prava maji turisti pravo stornovat jen tyden dopredu a v pripade, ze existuje bezprostredni ohrozeni anebo je oblast zavrena anebo v pripade nemoci.
Otazka storna se ted zde v televizi do siroka diskutuje, pro zdejsi oblasti to bude obri ztrata. Vubec se zde o nicem jinem nemluvi nez o soucasne katastroficke situaci.

Asi 4 km od Galturu vcera spadla dalsi obri lavina a zase zahynulo několik lidi. Tragicke na tom je, ze polovina turistu byla tesne pred tim evakuovana vrtulnikem. Dalsi polovina cekala na dalsi vrtulnik. Protoze ale nastala prudka vanice, vrtulnik nemohl pristat a odletl prazdny. A asi po 15 minutach smetla lavina rychlosti az 250 km/h 3 domy a s nimi i ty, co cekali na zachranu. Jako zazrakem po dvou hodinach nasel lavinovy pes pod lavinou ctyrleteho chlapce. Byl ovsem uz klinicky mrtvy. Pod nasezenim vlastniho zivota se vojenskemu pilotu podarilo ve vanici preletnout vrtulnikem alespon do Galturu, kde byl chlapec ozivovan. Druhe rano byl pak dalsim vrtulnikem prevezen do nemocnice v Landecku, kde ho definitivne lekari zachranili.
Dnesni a zitrejsi evakuace nekolika tisic lidi z Galturu a Ischglu je 20 az 30 rakouskymi, americkymi a nemeckymi vrtulniky velkolepa, dobre organizovana a Rakousko takovouto zachrannou akci jeste nikdy nezazilo.
Dnes jsem se dozvedel dalsi rekord. Na svycarske hore SANTIS (2,560 m n.m.), to je ta hora, ktera je videt z Bregenze bylo vcera namereno 7,25 cm snehu !!!!!!!!!!!

Jako prilohu Vam zasilam zase nejake zpravy z Internetu o situaci v Alpach.

Ahoj Toni

P.S. Omlovam se, ze pisi bez hacku a carek, ale muj nemecky Windows si nejak v Outlooku s cestinou nerozumi.

V Tyrolsku již 27 obětí lavin

VÍDEŇ 25. února (ČTK) - Počet obětí lavin v západorakouském alpském údolí Paznauntal stoupl během noci na 27 osob, 11 osob je nadále nezvěstných. Vzdušná flotila desítek vrtulníků v sedm hodin opět odstartovala a obnovila evakuační most z obce Galtür, nejvíce postižené v uplynulých dnech lavinami.

Z oznámeného počtu obětí připadá 25 na samotný Galtür, zasažený dvěma lavinami v úterý a ve středu, další dvě oběti byly nalezeny v lavině, která ve středu zavalila nedalekou osadu Valzur mezi Galtürem a Ischglem. V prvních zprávách ve středu se uvádělo, že lavina zasáhla obec Mathon.

Pátrání stovek záchranářů pokračovalo v obou lokalitách celou noc na dnešek, přestože vrtulníkový provoz musel být večer pro tmu a husté sněžení zastaven. Ze sněhových mas, které jsou podle záchranářů "tvrdé jako beton", jsou však vyprošťována již jen mrtvá těla a velitel záchranné akce poprvé nahlas připustil, že šance nalézt ještě někoho naživu se nyní, 36 hodin od první katastrofy, rovná nule. Mezi sedmi oběťmi, které byly vyproštěny dnes v noci, je mnoho dětí, záchranáři však zatím neuvedli další podrobnosti.
Podle poslední večerní bilance, kdy bylo objeveno teprve 18 těl, bylo mezi oběťmi osm Němců, šest Rakušanů, dva Dánové a dvě oběti ještě nebyly identifikovány.
Dnes ráno se podle očekávání výrazně zlepšilo počasí a do záchranné akce, při níž má být z Galtüru evakuováno asi 700 osob, odstartovaly všechny vrtulníky. Vedle deseti rakouských armádních je mezi nimi i deset amerických velkokapacitních typu Black Hawk a další velkokapacitní vrtulníky z Německa. Tato flotila je schopna odvézt za hodinu z postižené obce 150-200 osob, takže za příznivých podmínek by evakuace mohla být dokončena během dopoledne.
Později má navázat evakuace z dalších středisek sněhem zablokovaného Paznaunského údolí, jako je Ischgl a Mathon. Zcela nezávisle na akci v tyrolském Paznauntalu probíhá souběžná evakuační akce v sousední rakouské spolkové zemi Vorarlbersko, jehož ještě mondénnější lyžařská střediska jsou rovněž zablokována nebezpečím lavin.

Jasné počasí urychluje evakuaci ze švýcarských Alp

BERN 25. února (ČTK) - Zlepšené počasí nad většinou švýcarského území dnes umožňuje vrtulníkům urychlit evakuaci tisíců lidí, kteří uvízli v tamních letoviscích za nynější dramatické sněhové a lavinové katastrofy. Ačkoli nadále trvá akutní nebezpečí sesuvů sněhových mas, v noci podle informací švýcarských úřadů ustaly srážky.
Nejvydatnější sněžení za poslední desetiletí uvěznilo ve zhruba stovce obcí a osad ve švýcarských horských údolích kolem 100.000 lidí, z toho množství turistů. Pro ty je mimořádně obtížné dostat se z letovisek po silnici či železnici.
Ve Švýcarsku si laviny od minulého víkendu vyžádaly 10 lidských životů. Dva lidé se stále pohřešují a úřady jim nedávají naději na záchranu. Za celou zimu už Švýcarsko zaznamenalo 26 usmrcených lavinami a letošek už mnozí v zemi označují za "lavinovou zimu století".

Policie v nejvíce postiženém jihozápadním kantonu Wallis, kde v letovisku Evolene zahynulo pod lavinou nejméně devět osob a jedna je stále pohřešována, má pro evakuaci k dispozici 15 vrtulníků. "Věříme, že helikoptéry budou schopny dostat se do všech míst," komentoval situaci po vyjasnění oblohy policejní mluvčí.

Ve vysokohorském údolí Goms, kde je několik tisíc lidí bez elektrického proudu, a tím i možnosti topení, byl ve středu večer vyhlášen stav akutní nouze. Nejdříve jsou odtamtud převáženi do bezpečí nemocní. Půjde-li vše dobře, má během dneška odletět kolem 1000 turistů.

Mnozí místní obyvatelé, kteří jsou také nabádáni k evakuaci, se ale zdráhají opustit domovy ohrožené lavinami. Především zemědělci odmítají odejít z usedlostí a ponechat bez péče svůj dobytek.

Švýcarská televize tlumočila večer obavy waliských úřadů, aby se nesesula lavina na menší město Brig v údolí řeky Rhôny. Domy na jeho okraji byly proto také evakuovány.
V letovisku Zermatt pod Matterhornem čeká na otevření příjezdové komunikace kolem 20.000 turistů.

Švýcarské úřady zatím nemají celkový přehled o tom, jaké škody kalamita napáchala. Podle státního ústavu pro výzkum sněhu a lavin už několik set sesuvů poškodilo silnice, mosty, elektrická vedení, železniční kolejiště, domy a porosty. Podobně vážnou lavinovou situaci zažilo Švýcarsko jen v zimě 1950/51, v prosinci 1808 a v únoru 1720.

Lavina v Mathonu mezi Galtürem a Ischglem zasypala devět lidí

VÍDEŇ 24. února (ČTK) - Poblíž Galtüru v rakouských Alpách se dnes utrhla další lavina, ve které zůstalo devět lidí. Tři byli zachráněni, po dalších šesti záchranáři pátrají. Sníh zcela zničil tři domy.

Jak sdělil v okresním městě Landecku tiskový mluvčí rakouské armády, lavina spadla v obci Mathonu, ležící mezi Galtürem a Ischglem. Podle dřívějších agenturních zpráv šlo o dvě laviny - v Galtüru a Ischglu. Sněhová masa, která dopadla na Mathon, byla 200 metrů široká a 10 metrů vysoká. Místo neštěstí není po zemi přístupné z Galtüru ani z Ischglu. Přes mimořádně nepříznivé počasí a přes zákaz letů odstartovaly k postiženým dva vrtulníky s rychlou lékařskou pomocí a jedna vojenská helikoptéra.

Ve švýcarském Evolene vyproštěno z laviny už sedm mrtvých

BERN 24. února (ČTK) - Záchranáři v alpském letovisku Evolene na jihozápadě Švýcarska vyprostili v noci na dnešek zpod laviny další čtyři oběti a počet jistých mrtvých se tak zvýšil na sedm. Sesuv sněhu tam v horských chatách v noci na pondělí pohřbil zřejmě 10 osob a po třech se dosud ještě pátrá. Mezi vyproštěnými oběťmi jsou tři místní Švýcaři a čtyři francouzští turisté. Také zbývající tři hledaní mají být francouzské národnosti.

Švýcarsko je jako většina dalších alpských zemí postiženo dramatickou sněhovou kalamitou a lavinami. V kantonu Wallis dnes ráno začaly úřady horečně evakuovat stovky obyvatel ze dvou oblastí Obergoms a Lötschental, silně ohrožených sesuvem sněhových mas. V Obergoms byl v úterý večer zřejmě zavalen a usmrcen lavinou starší muž ve svém domku. Záchranáři jsou pod značným časovým tlakem, neboť na dnešní odpoledne meteorologové předpovídají nové sněhové bouře. Odříznuta od světa zůstávají velká lyžařská letoviska Adelboden, Grindelwald, Zermatt, Davos a Klosters. Jen v Davosu a Klosters je nyní "uvězněno" kolem 40.000 lidí, z toho asi polovinu tvoří turisté. Celý severovýchod Švýcarska je vystaven nejvyššímu lavinovému nebezpečí, které bylo podle škály stanovené ústavem pro studium sněhu a lavin v Davosu klasifikováno nejvyšším stupněm pět. Institut varuje před mimořádně velkým lavinovým nebezpečím na všech svazích, zvláště ve výšce nad 1500 metrů.


Jak moc se podařilo Tonimu Ilonu (a mnohé další) uklidnit, to posuďte sami, ale rozhodně Krejčíci (a vlastně nikdo z přihlášených) svůj pobyt nestornovali. No a pro uklidnění přišel za pár dní od Toniho ještě jeden mejl:


Odesílatel: stepanek
Odesláno:
27. února 1999 11:06
Komu:
BBCC
Předmět:
Francie, laviny

Ahoj BBCC,
Opet se hlasim ze zasnezenych hor.
Priroda byva prece jenom spravedliva. Po katastrofalni situaci v minulych tydnech, nastala idealni situace, ze sem prisla tlakova vyse. Ta zpusobila bezvetri, slunecno, teploty kolem + 3.C ve vysi 2.000 m. Tato mala obleva pres den prinesla provlhceni snehu, ale uz nevyvolala dalsi obri laviny.V noci pak bylo pri hvezdnate obloze pod nulou a to ten navlhly snih zpevnilo a spojilo s puvodnimi vrstvami snehu.
Lavinova situace je sice stale ještě na stupen 4 (vysoka - t.zn. nesmeji se opoustet upravene sjezdovky), ale uz neni 5 (extremni). A tato velice prizniva situace by mela trvat nejmene do stredy, takze se celkova situace urcite znormalizuje. Dnes uz se otvira vetsina zavrenych horskych silnic. Zbytek by se mel otevrit behem zitrka a pondelka.
Zaslechl jsem nazor, ze jsem Vas svymi zpravami trochu vydesil. To samozrejme nebylo v mem umyslu. Ale pravda je, ze ta situace v Rakousku a ve Svycarsku skutecne desiva byla . Ovsem podobna situace se uz asi dlouho opakovat nebude.

Vzniklo vse tim, ze napadlo behem 1 tydne 2 az 4 m noveho snehu při teplotach kolem -10 az - 20.C. Diky nizkym teplotam byla zustala cela snehova pokryvka ve forme prachoveho snehu. Navic radila celou dobu na horach prudka vichrice, chvilemi i uragan. Tim vznikly obri previsy nekdy i pres 10 m vysoke. A pri dalsich poryvech vichrice, se pak utrhly a vzaly s sebou ostatni mnozstvi noveho snehu. A tim vznikly ty obri prachove laviny, ktere jsou nebezpecne hlavne kvuli rychlosti, ktera dosahuje 200 az 300 km/h a tim padem smetou vse co se postavi do cesty. Je velmi potesujici, ze tam kde byly lavinove zatarasy, tam laviny nepadaly. A tyto lavinove zatarasy byly a jsou porizovany velkymi naklady, tam kde hrozi vzdy bezprostredni nebezpeci. Kdyby tyto ochrany nebyly, tak si myslim, ze by v Alpach byla katastrofa gigantickych rozmeru.
Podobna situace zde byla v 50.letech, ale tehdy tyto ochrany jeste nebyly.
Dalsi zajimavy poznatek je ten, ze tam, kde jsou upravene sjezdovky se nikomu nic nestalo, jednak jsou tam preventivne i malinke laviny odstrelovany behem cele sezony, navic pri sebemensim nebezpeci se tyto sjezdovky zaviraji. A kdyz se divam do minulosti poslednich 5 let, tak se na sjezdovkach skutecne ohledne lavin nic nestalo. Da se rici, ze jsou sjezdovky absolutne bezpecne.
Jeste jednou kvuli tomu, zda jsem Vas trochu vydesil.
Jsem toho nazoru, ze v takovychto pripadech je dobre byt vydesen a uvedomit si o co vlastne jde.
Myslim si, ze cela tato situace byla dobra k tomu, aby si lidi uvedomily, jake muzou byt hory zradne. Do Alp jezdi miliony lidi. Je zde perfektni infratruktura, nekdy lepsi nez tam, odkud turiste pochazi. Bez problemu se clovek dostane do vysky 2.000 az 3.500 m n.m. Lide, kteri sem jezdi hlavne z oblasti, kde hory nejsou, mají tim padem pocit absolutni jistoty a nejake nebezpeci si vubec nepripousti. A vubec nejvetsi pocet nehod a smrtelnych pripadu (daleko vice nez co nyní zpusobily prirodni zivly) se stane kvuli tomu, ze lide preceni sve sily, jsou spatne vybaveni, podceni bleskove zmeny pocasi v horach, a hlavne se neridi radami domorodcu, nerespektuji zakazy a prikazy. A hory jsou skutecne nebezpecne kazde rocni obdobi.
Na druhe strane strane jsou ale hory fascinujici. A pokud si kazdy uvedomi ty veci, ktere jsem pred tim napsal a ridi se jimi, pak je riziko minimalni.
A ten pozitek z pobytu v prekrasne horske krajine je naprosto nepopsatelny.
A co se tyce odpocinku a relaxace, tyden zimniho pobytu na horach odpovida 2 az 3 tydnum dovolene v lete.
Pokud se ovsem stane jednou za 50 let to co v minulem tydnu, tak to je proste vyssi moc a osud.
Budu dale situaci sledovat a pokud se stane neco neobvykleho, tak Vas budu samozrejme informovat. Pristi tyden jsem zase v Praze.
A za 14 dni se tesim do Francie, momentalne tam jsou podminky na lyzovani idealni.

Ahoj Vas snehovy zpravodaj TONI


Myslím, že s tímto nelze než souhlasit a protože další sněhové, lavinové ani jiné katastrofy se již naštěstí nekonaly, nestálo 8. akci BBCC s názvem Francie již nic v cestě …

V z p o m í n k y n a F r a n c i i

Vzhledem k tomu, že jsem se jako nelyžařka (zatím) této akce nezúčastnila, byly tyto "vzpomínky" původně přepsány tak, jak je Brč s Gábinou a ostatními zaznamenali do kroniky. Pak je doplnil a poopravil Brč, pak je měl doplnit a poopravit Toni, pak jsem to (ač neúčastník, ale z titulu kronikářky) po třech měsících nedoplněné a nepoopravené od Toniho vydolovala zpět - no a teď si konečně můžete sednout do čerstvé jarní trávy mezi rozkvetlé fialky (to bylo psáno v březnu, dnes jarní trávu ani rozkvetlé fialky nehledejte a v klidu se v letním slunečném dni usaďte pod slunečník) a přečíst si, jaké to bylo v zasněžené Francii:


Odesílatel: Brc
Odesláno:
1. dubna 1999 16:40
Komu:
Jandova, Radoslava
Předmět:
BBCC ski Fr contact

Kam ze to vlastne jedeme? Jo, uz vim: Val Thorens, ubytovna Les Lausieres.
sefka cestovky: Marketa Skorepova ma pokoj c.604, telefon 0033 479 000026 (volat az po 17 hodine),
Brcove, Krejcici, Pepa jr. - maji (asi) pokoj 614, ostatni nevim.
Roomingove mobily asi budou mit : Jirka Krejcik, Gabina, Toni, [Zuzana?, PP?]
Honza


A kam že se to vlastně jelo?

Jelo se do Francouzských savojských alp, do lyžařského střediska nazvaného “3 Údolí” – název je překvapivě odvozen od toho, že se celý lyžařský areál rozprostírá ve třech údolích – Courchevel, Méribel a Belleville valleys. No a v posledně jmenovaném se nachází i Val Thorens s ubytovnou Les Lausieres.

Lyžařské počátky, v této oblasti, se datují rokem 1938, kdy byl v Méribel uveden do provozu první lyžařský vlek. V roce 1972 pak byla tři sousedící údolí propojena řetězci lanovek v jednu lyžařskou oblast. No a dnes patří “3 Vallées” k nejrozsáhlejším lyžařským areálům na světě. Pro vyznavače lyží a snowboardů je zde k dispozici zhruba 287 značených tratí ve výšce 1.300 – 3.200 m n/m o celkové délce cca 600 km propojených více jak 200 různými lanovkami, vleky a výtahy, které každou hodinu přepraví až 233.900 milovníků nejrozšířenějšího zimního sportu – tedy lyžařů.

Pátek 12. 3.
Účastníci akce Francie, kteří jeli z Prahy busem:

… tedy 21 lidí …

Počasí:
V Praze byl krásný teplý slunečný jarní den - po sněhu ani památky zkrátka nulové podmínky pro lyžování. Teplota se pohybovala kolem 10° C.
Ve Francii byl krásný slunečný zimní den - sněhu dostatek, podmínky pro lyžování ideální, teplota tak akorát.

Sraz a odjezd:
Hodina srazu (do 13,45) a odjezdu (14,00) u Hlavního nádraží byla sice pevně dána cestovní kanceláří Skitens Markéta. Ale …

cca 13,00 - v panické hrůze, aby nezmeškal, stál u Hlavního nádraží první Malej Pepa (alespoň dle Brče). Nelze opomenout, že zhruba v tuto chvíli Jirka Kr. sr. dorazil domů a začal přemýšlet o tom, co si vzít s sebou (kromě Johanky, Jirky Kr. jr. a lyží).
13,00 - 13,35 - postupně se sjížděli všichni účastníci zájezdu (cca 100 lidí = 3 autobusy)
13,35 - po překonání asi 150 všech možných i nemožných přestupků dorazili Krejčíci a okamžitě nastoupili do autobusu - ovšem do jiného. Zachránil je Lojza PP, takže následovalo přeautobusování Krejčíků.
13,43 - jako poslední (jak jinak) přijel na sraz i Brč s Adélou.
14,05 - konečně byly všechny tři autobusy (Volvo, Karosa a ? = Volvo nebo Karosa) naloženy, uzavřeny a vyjelo se.
14,15 - porucha autobusu Karosa (měch - výměna).
V kronice o této zastávce stojí psáno - "slunce = v tričkách, WC = všichni rádi, že si budou moci dát další pivo." (Zkrátka pohoda.)
14,55 - opět odjezd - tentokrát z Motola.

Další cesta již probíhala bez problémů, takže zbytek dne všichni strávili v autobuse na německé, švýcarské a francouzské dálnici.

Rekapitulace dne č. 1 = pátek:
Celkem se zúčastnilo: 21 lidí
Počasí: v Praze, v Německu i ve Francii, na horách i v nížině, v noci i ve dne nádhera
Minimální bod: neměřeno
Maximální bod: 2.300 m n/m = Val Thorens
Celkem výškových metrů: neměřeno
Trasa: Praha/Hlavní nádraží - Rozvadov - Val Thorens
Cesta: silnice a dálnice - prostě asfaltová nuda
Mimořádky dne: oprava autobusu

Sobota 13. 3.
7,15 - příjezd do Val Thorens. Foto na permanentku nemají pouze Brčáci (Brč pořizuje 4x foto). Stěhování. Kavárna na slunci, výměna peněz, telefonování, …

Pokoje:

10,30 - první na prkna - Kája, Tomáš a Michal
12,30 - 4x Pospíšiláci (není upřesněno zda na prkna nebo na lyže)
13,00 - 3x Voceťáci + 3x Kalivodi + 2x Brčáci + Ondra (zřejmě všichni na svahu). Nebyli: 3x Kašpaři, 3x Krejčíci a 1x Malej Pepa.

Ilona zařídila Jirkovi Kr. sr. roaming, obvolala všechny na mobily, že Jirka zapomněl tlačenku a Lojza PP spí a spí (alespoň to prý říkala Irena).
19,00 - zjistilo se, že Jirka Kr. sr. má největší ložisko piva !!! (Konečně již v Bregenzu jsme měli možnost se přesvědčit, že Jirka Kr. sr. ví, co s sebou vzít na cesty.)
19,30 - sraz na 403 (který pak po celou dobu pobytu ve Val Thorens neoficielně fungoval jako společenská místnost BBCC)
21,15 - po 10,5 hodinnové cestě z Bregenzu dorazili Toni, Radka a Martin. Radka přijela bez lyžáků, Toni přijel s bundou politou od benzínu (ještě štěstí, že je nekuřák), všem oznámili, že Jirka Kr. sr. zapomněl doma v lednici tlačenku a ubytovali se …

… definitivně se tedy zúčastnilo 23 lidí + kamarád Ondry …

22,45 - v lednici smrdí cibule (bez tlačenky jí asi bylo smutno) a poslední hosté odešli ze 403
23,15 - přišli Toni + Radka + Martin
23,40 - poslední hosté odešli ze 403

Rekapitulace dne č. 2 = sobota:
Celkem se zúčastnilo: 24 lidí
Počasí: azuro
Minimální bod: 2.300 m n/m = Val Thorens
Maximální bod: neměřeno
Celkem výškových metrů: neměřeno
Mimořádky dne: Jirka Kr. sr. zapomněl v lednici tlačenku
Brč zapomněl fotky na permanentku
Radce byly v Bregenzu zapomenuty lyžáky
Toni se nezapomněl polít benzínem

Neděle 14. 3.
7,00 - zataženo - nechce se nám vstávat
7,30 - už se to trhá - chce se nám vstávat
9,10 - vyrážíme (Brčáci a Malej Pepa) na Morénu - ta nefunguje.

Brč se ptá: "How long !"
Odpověď francouzského vlekaře:
"Kaput !"
Odjíždíme tedy na Caron, kde nečekáme dlouho.
kolem 10,15 - jsme na Caronu (3.195 m n/m). Moc velká fronta nás odradila, tak odjíždíme na Fond 2 a Plateau, kde už je hospoda s terasou, kde máme ve 12,30 všichni sraz.

Kolem 12,00 - setkáváme se s Radkou, Tonim a Martinem. 2x sjedeme Plateau a jdeme přesně ve 12,35 na sraz do hospody. Zde zjišťujeme nekázeň: jsou zde jen Kašpaři, kteří jsou zde však již od 11,30 a teď, v době srazu, již téměř odjíždějí. Ostatní zde nejsou. Náladu nám zlepšuje jen tričko BBCC, které má ovšem oblečeno jen Malej Pepa a Adéla.

S lehkým zpožděním

již přítomni: Kašpaři - ale odjíždějí
Toni + Radka + Martin
Brčáci + Malej Pepa
přijíždějí: Krejčíci
Voceťáci
Kalivodi
Pospíšiláci

Po lehké konzumaci zakoupených i přinesených jídel a nápojů odjíždí konečně celé BBCC společně lyžovat. Ráno totiž nebylo možné udělat společný sraz - už např. proto, že Toni odešel Radce koupit nové "Lange" (tedy lyžáky) a také nepanovala shoda, kam vlastně jet.
Ale teď po obědě jsme se přece jen společně vydali na Fond 2, který jsme sjeli 3x a potom na Moraine a návaznou La Col. Tato se nám zalíbila tak, že jsme zde zůstali až do
16,00 téměř všichni.
Odpoledne na lanovce Kája, Petra, Tomáš a Jirka Kaš. jr. naučili Martina trochu česky - tedy konkrétně 2 věty:
"Mnoho pštrosů je na ledovci."
a "Nevím proč." (Sice to postrádá jakoukoli logiku, ale aspoň že to nebylo nic sprostého. Jen nevím, jestli měl v prosinci Mikuláš na mysli zrovna takovéhle učení češtiny…)

Kdesi v těchto místech by měl být zápis o soutěži v počtu obloučků, který se zavázala pořídit Gábina. Ovšem do uzávěrky nebyl dodán, takže koho to zajímá, ať se zeptá Gábiny.

20,15 - Jirka Kr. jr. vyslán pro Pospíšiláky kvůli rošádě novin.
Zpráva Jirky Kr. jr.: "Lojza PP s dětma spí a spí (Taťko, máš radost z konkurence ???), Irena zmizela."
Zkrátka: je 20,21 a nikdo dosud nepřišel společensky konverzovat. Hrubá nekázeň !!! S Jirkou Kr. sr. dopíjíme druhou flašku vína a ostatní chrápou !!! BBCC je přece společensko-sportovní klub - ne space-sportovní !!! (do kroniky brečel Brč)
Pár našich přátel neví jak usnout, když půlka pokojového bytu chrápe jako draci.
(do kroniky brečel Jirka Kr. jr.)

20,40 - kontrola BBCC:

trička - Toni, Radka (jako jediná má dokonce dvě trička BBCC), Brč, Malej Pepa, Adéla
ponožky - Martin, Irena, Brč, Jirka Kr. jr., Jirka Kr. sr., Adéla

Gábina a Jarmila mají zpoždění, které je nakonec 14 minut !!!
Rozpoutala se debata o technice, kamerách a přerostla v debatu filosofickou - celkem nuda. Pak ovšem Irena nadhodila téma, že NĚCO roste celý život. Ovšem nevěděla CO - myslela nos, nohy, další návrh měl Brč, ale
neodvážil se ho nahlas vyslovit. Zuby, nechty a vlasy jsme odsouhlasili, i když o zubech se diskutovalo.
(Zdá se, že po několika lahvích vína a plechovkách piva vykazoval diskusní kroužek BBCC na pokoji č. 403 skutečně zajímavých hodnot IQ…)
Navazovala opět debata o zavřeném zadním vchodu, propírání toho "jak se kdo s kým zná", Gábina chtěla prostřídat pokoje (vše je sice schváleno, ale skutek
utek).
22,35 - všichni odcházejí ze 403

Rekapitulace dne č. 3 = neděle:
Celkem se zúčastnilo: 24 lidí
Počasí: azuro, odpoledne zataženo, ale stále dobrá viditelnost, večer opět jasno
Minimální bod: 2.300 m n/m = Val Thorens
Maximální bod: cca 3.100 m n/m = La Col
Celkem výškových metrů: neměřeno
Pády dne: - Jirka Kr. jr. - lyže zanechal nahoře na kopci a kutálel se již bez nich cca 100 m dolů
- Irena - když viděla Jirku Kr. jr., zřejmě jvýkon byl jen poloviční - nahoře nechala í zamrzelo, že nebude mít prvenství v kronice BBCC, takže také upadla, ale její ve sngratulujeme k pěknému druhému místu.ěhu zapíchnutou jen jednu lyži a kutálela se pouze 50 m. Ale přesto
- Petra s 30-ti metry má bronz
WC (nejen) dne: Toni si zašel na WC a zaplatil 5 FrF. Sám požádal, aby do kroniky BBCC byl zapsán nejdražší záchod v historii BBCC. (Tedy musím přiznat, že stále žasnu nad tím, co jsou někteří ochotni udělat pro to, aby se dostali do kroniky …)
Zajímavost dne: na horní části La Col je ledovec, do kterého se bez váhání vyčůral Tom Schmutzwasser (pro neznalé němčiny - tedy Tomáš Kalivoda). Gábina s Tonim pak u ledovce udělali nějaké fotky BBCC.
Poznatek dne: ve Val Thorens je zbytečné mluvit na lyžaře cizími řečmi, protože jsou to téměř (cca 50 %) češi !!!

a Radka má nové lyžáky …

Pondělí 15. 3.
7,15 - podařilo se nám vstát, tedy Jirka Kr. jr. začíná připravovat snídani, Brč jde do sprchy, ostatní předstírají spánek
7,50 - snídaně - loudalové (spáči) začínají mlsat
Všichni nám závidí náš pokoj (č. 403), který je jako v pětihvězdičkovém hotelu. Výbava: myčka, mikrovlnka, telefon, gril, "topinkovač" a "chřipkovač". (vytahoval se Jirka Kr. jr.)
Hodně členů naší BBCC se převléká na lyžování jako kosmonauti. (postřeh Jirky Kr. jr.)

8,45 - sraz mají 2 skupiny:

  1. ti, co pojedou do 3 údolí: Kalivodi, Toni + Radka + Martin, Pospíšiláci
  2. ti, co zůstávají ve Val Thorens: Voceťáci, Kašpaři, Brčáci, Krejšíci, Malej Pepa

Zůstáváci (zapsal Brč)

jedou na Caron (3.195 m n/m). Vajíčko pro přiblížení i Caron připomínají jatka. Obě lanovky jsme přežili ve zdraví. Protože černá je upravená (na rozdíl od červené) jedeme černou. Pak jsme přejeli na Boismint 2, sjeli na Boismint 1, Boismint 2 jedeme pak ještě 2x. Přesouváme se na Plateau, kde ve 12,00 máme sraz se všemi, co zůstali ve Val Thorens. Jsou tu všichni, je více místa než v neděli, jsme v pohodě.
Kolem 13,00 - vidíme dva Špačky (tedy ne z rodu drozdovitých, ale Špágra a Jitku). Nejdříve na nás hledí nedůvěřivě, protože nás Špágr v lyžařském nemůže poznat (ve smokingu a v koktejlkách by je jistě poznali hned). Pak se mu však tvář rozjasňuje a následuje velké vítání.
Odpoledne zase Boismint, Fondy, La Col - nuda, furt dokola to samý.
Vracíme se v 17,20 a nahoře na La Col těsně pod ledovcem se setkáváme se všemi, co přijeli ze 3 údolí.

3 údoláci (zapsala Gábina)

9,00 - nasednutí na sedačku směr Mont de la Chambre (2.850 m n/m) - sjezd po červené - vajíčko na Mont du Vallon (2952 m n/m) - Combe du Vallon - pod vrcholem, kde většina lyžařů volí poměrně bezpečnou cestu kolem, Radka jako první nejodvážnější jezdec zvolila cestu prudkým srázem posetým boulema. Jenže - po prvním metru se jí zdála její jízda příliš pomalá, tak zvolila volný pád, který po 50-ti metrech zakončila převlekem za sněhuláka. Sníh potom vysypávala odevšad, kde se nestihnul roztát.
Ostatní pak jeli velmi opatrně a tudíž nespadli. A někteří, nechci jmenovat, protože to píšu já, se na ten příšerný krpál ani neodvážili.
Sjezdovka nás velmi uchvátila, a proto jsme si ji dali ještě jednou.
Při rozhodování "kudy dál" jsem při prosazování cesty, kterou mám z minulých let vyšlapanou s Brčem (a jinou neznám) byla zbavena funkce horského vůdce a zvolen byl nejmladší člen výpravy Tomáš, který všechny zaujal tím, že se povezou chvíli lanovkou a potom po modré - opakuji PO MODRÉ se hezky svezou až k vajíčku na Saulire (2.738 m n/m). Vajíčko má jednu mezistanici, na které Lojza PP všechny vyhnal ven, ale vedení se duchapřítomně ujal Toni a zase všechny (Toni, Radka a Pospíšiláci) zahnal zpět - naštěstí i pro jeho zapomenuté brýle do stejného vajíčka. A šťastně jsme dorazili na vrchol. Po té, co dorazil zbytek (Martin, Kája, Tomáš velitel a Gábina) bylo rozhodnuto, že je půl jedné a zbytek BBCC určitě touto dobou papá a sluní se na Moutiére ve Val Thorens a že my při vzpomínce na ně uděláme totéž.
Sedli jsme si na terasu restaurace na vrcholu Saulire a vytáhli chleby, perníky aj. pochutiny dovezené z Čech a kochali se pohledem na vrcholky hor, které nás obklopovaly ze všech stran. Radka s Tonim a Lojza PP odešli zakoupit do restaurace pití a něco málo na zub. Na nás s Irenou a dětmi se přiřítila obsluha a se slovy "no picnic" se snažili zabránit nám v konzumaci našich českých lahůdek. Dětem dokonce vyhrožovali, že jim chleby hodí do údolí. Zatímco se Kalivodi a Pospíšiláci snažili dělat nechápavé, Martin s obsluhou začal komunikovat francouzsky - situace se obrátila a nechápavé dělala obsluha.
Když Toni s ostatními konečně vybojovali něco k snědku, Martin rozdal všem dětem u stolu hranolky a hlasem hlasitým začal přivolávat obsluhu, aby se šli přesvědčit, že všichni konzumují řádně zakoupené francouzské (místní) potraviny a pijí francouzskou minerálku. Obsluha projevila obrovskou radost a spokojenost. Zmohla se pouze na výkřiky "sup-h-er, sup-h-er" a "O.K." U našeho stolu však Irena pod stolem dojídala chleba.

Pak jsme opět lyžovali - nahoru-dolu, nahoru-dolu např. na Col de Chanrossa (2.544 m n/m) - to byl pro tento den nejvzdálenější bod.
Poznali bychom v tomto dni mnohem více, kdyby Lojza PP s dětmi neustále nezdržoval vyjížděním na různé skokánky mimo sjezdovky. Nakonec doslova "zblbnul" všechny, že začali skákat. A tu se Radka podruhé v tomto dni proslavila. Na jakémsi divném terénním hrbu, který ostatní mimo mne nazývali skokánkem, vyskočila nejvýše, rozhodila elegantně nohy a dopad z mého místa pozorování nebyl vidět. Jen ostatní začali mávat, aby zastavili zbytek čekajících skokanů.
Prvním jezdcem byl Martin, jehož pád neviděl nikdo. Vyskočil - zmizel - dlouho nic - pak se objevili 2 vztyčené lyže a nakonec se vynořil i Martin - celý a zdravý.
Ostatní skákali více či méně úspěšně, jen poslední jezdec - skokan Gábina, když dojela na vrchol skoku, v krizi zastavila a opatrně sjela ten "vysoký" skokánek dolů.

Zbytek cesty - těžký, rozmoklý sníh, bahno, dlouho stojící vajíčko, na druhé mezistanici vystoupila a opět nastoupila Irena, včas na vrcholu, poslední sjezd dolů a že nejsme žádný "mejdlíčka", tak jsme zakončili "černou".

Rekapitulace dle Toniho computeru: 7.580 výškových metrů.

Zápisu do kroniky se zúčastnili:
Toni, Radka, Jarmila, Irena Lojza PP - radič-vypravěč, Brč - dohlížeč na zápis a nosič kroniky a Gábina - donucená psát.
0:20 (16. 3.)

Rekapitulace dne č. 4 = pondělí:
Celkem se zúčastnilo: 24 lidí
Počasí: nezaznamenáno, ale zřejmě opět azuro
Minimální bod: pod 2.000 m n/m = Boismint (dosáhli "zůstáváci")
Maximální bod: 2.850 m n/m = Mont de la Chambre (dosáhli "3 údoláci")
Celkem výškových metrů: 7.580 m n/m ("3 údoláci")
Pády dne: - Radka na sněhuláka
- Radka na skokánku
- Martin na skokánku

Úterý 16. 3.
Ráno opět zpoždění. Poslední jsou překvapivě Brčové.
Jedeme na Caron (3.195 m n/m). Zase jatka. Vajíčko pouštějí až v
9,20, nahoře na Caronu jsme cca v 10,30 - rozptýleni do třech kabinek.
Jedeme upravenou červenou. Ten, kdo chce zůstat anonymní, se řítí obrovskou rychlostí do skupinky nic netušících členů
BBCC. Smete vše, co mu stojí v cestě a Radce ohýbá hůlku. Toni se hůlku snaží narovnat, ale po narovnání je hůlka na dva kusy. Anonym má ulomené alespoň ramínko u brýlí (dobře ti tak Jirko Kr. jr.). Ovšem žádná krev se neobjevuje - nuda, takže pokračujeme. Dole se již rozprskáváme.
Jirka Kr. sr., který zůstal ráno doma s křečema žaludku a střev, vyráží na svahy, protože se mu již ulevilo.
Odpoledne, po obědě, na pokojích vyrážíme opět na svah, no spíše na terasu u hospody na Plateau. Většina nebo hodně z nás jede na snowboardech.

Večer byl od 18 hod. koncert: klavírní recitál - viz program:


Tuesday 16th MARCH 6.00pm
VALERY
Association MUSIQUES
"CLASSIQUES & JAZZ"
73440 VAL THORENS
FREE PARTICIPATION

PROGRAM with SURPRISE

TCHAIKOVSKY by PLEITNOF: Transcription de "Casse-Noisettes"
LISTZ: Sonate en Si mineur
SCRIABINE: 20 Préludes


Byli:
Krejčíci (Jirka Kr. sr. + Johanka), Malej Pepa, Brčáci

Později dorazili:
Kalivodi (Gábina + Kája), Voceťáci (Jarmila + Petra)

Mladší generace (Kája + Petra) okamžitě usnula, tedy asi po 10 minutách. Ani fortissimo, kdy se okna třásla, je nevzbudilo. Teprve potlesk, který si vysvětlili jako konec, je probral a odešli s maminkama domů o přestávce.
Pokoj 403 se po konci (cca 19,30) odebral na procházku: prohlídka trhu na horním konci Val Thorens.
Večer byl "konečně" kytarový, ale neúčastnili se Pospíšiláci, kteří beznadějně usnuli. Nejdéle vydrželi Kašpaři, ale stejně jsme šli spát brzy (po 23 hod.).

Rekapitulace dne č. 5 = úterý:
Celkem se zúčastnilo: 24 lidí
Počasí: azuro
Minimální bod: 2.300 m n/m = Val Thorens
Maximální bod: 3.195 m n/m = Caron
Celkem výškových metrů: neměřeno

… a Radka má nové hůlky …

Středa 17. 3.
Ráno se opět Brčům nepodařilo být včas na srazu. Teda Adéla byla připravena včas, ale Brč běhal po baráku a žebral šroubky ke snowboardu od Petra, prováděl další úkony apod. Takže snad zítra.
Oběd na pokoji. Jirka Kr. sr. již jedl !!! (suchou rýži). Jirkovi Kr. jr. se nechtělo na lyže. Vymlouval se na včerejší zlomení hůlky Radky, ale nakonec přece jen později šel.

Večer byl naplánován opravdu zvláštně:
od 17 do 22 hodin - večeře v "české" restauraci Genepi.
I přes dost vysokou cenu (150 FrF, děti 1/2) se zúčastnilo hodně lidí (15):

Byla cibulačka, raclet + šunka + různé saláty, cibulky, okurky, nakonec moučník - žloutkové řezy a kávové něco (moc dobré).
Rekord v počtu talířů racletu - 4 (Irena a Petr)
Brč se při večeři pokusil Radce polít kombinézu červeným vínem, ale to se nepovedlo - vylitá sklenka zůstala na stole. Tonimu se viditelně ulevilo, že nebude muset kupovat k lyžákům a hůlkám také novou kombinézu.
Kolem 21 hod. Jirka Kr. sr. se svým náhodně nalezeným kamarádem Petrem Mandelem udělali ohňostroj.
Před 22 hod. jsme odjeli na lyžích (Petr na boardu) s loučemi v hluboké tmě zpět do svých pokojů. Louče svítily dobře. Nikdo se nevznítil, nikdo si loučí nevypálil díru do břicha. Umělecký dojem kazil pouze Brč, který sice vedl "ohnivého hada", ale při neustálém ohlížení se nakonec zamotal do hůlek a spadl - dokonce dvakrát. Noční jízdu jsme nakonec všichni přežili bez újmy. Pouze Radka si připálila rukavici.

Rekapitulace dne č. 6 = středa:
Celkem se zúčastnilo: 24 lidí
Počasí: snad zase azuro
Minimální bod: 2.300 m n/m = Val Thorens
Maximální bod: neměřeno
Celkem výškových metrů: neměřeno
Cesta: sníh

… a Radka nebude mít novou kombinézu …

Čtvrtek 18. 3.
Velký výlet do 3 údolí s téměř kompletní účastí:

Vedoucí byla sama ředitelka cestovky Markéta Skořepová a bývalý národní špičkový basketbalista Karel Baroch, který nás zásoboval Becherovkou.
Johanka zůstala s Jirkama ve Val Thorens a stýskalo se jí po BBCC. Bez BBCC je to prostě o ničem - zkrátka večer měla Johanka BBCC absťák.
Val Thorens (2.300 m n/m), Mont De La Chambre (2.850 m n/m), Lac de la Chambre (červená), Mont Vallon (2.952 m n/m), Combe du Vallon (červená), po modré do Mottaret (1.750 m n/m), údolím do Méribel (1.450 m n/m), egg a Tougnete (2.434 m n/m), Blaireau (jezevec) - červená, Méribel (1.750 m n/m) a Saulire (2.738 m n/m), sjezd do Couchevel (1.850 m n/m), egg a Loze (2.196 m n/m) - oběd - po červené do La Tania (1.350 m n/m) = nejnižší bod naší trasy - Bouc Blanc (červená) - nakonec egg, kousek dolů a pomou alias pumou Bouc Blanc opět nahoru do Loze (2.196 m n/m) a dolů po červené do Courchevel (1.850 m n/m)
18,50 - po Loze Rouge (červená) a nahoru egg na Verdons (2.078 m n/m) a dalším na Vizelle (2.659 m n/m) - přejezd do Méribel (1.450 m n/m), po modré dolů a nahoru egg Tougneta (2.434 m n/m) a směr St. Martin, red slope Pramint, zpět sedačkou a nastalo rozdělení BBCC. Tvrdé jádro (Karel Baroch, Tomáš, Radka, Irena, Gábina a Toni) jelo Pramint ještě jednou, ostatní z důvodů zimy, bolení nohou a stýskání po domově odjelo domů.
Tvrdé jádro se domů dostalo potom po modré Le Gros Tougne (dlouhá travers s hrboly) dolu do Les Menuires (1.850 m n/m) a egg Mont de la Chambre (2.850 m n/m), kde jsme se ocitli po slunném dni v husté mlze. Hadem jsme po červené a posléze po modré sjeli do Val Thorens a výtahem k naší Les Lausieres, kde jsme přestoupili do dalšího výtahu (kromě Toniho a Radky, kteří bydlí ve 3. patře, kam se vstupuje do domu zadním vchodem).

Večer jsme považovali za poslední klidný, protože v pátek už budeme lehce balit, někteří možná budou mít cestovní horečku a nebudou mít chuť se opíjet. Takže jsme se sešli opět na 403 - tentokrát všichni.
(Z pera Jirky Kr. jr.)
22,30 - 23,00 - při dnešním večeru vzpomínáme na pražské revizory a revizorky, ze kterých jsou skvělé vtipy.
Večer 18. března byl večerem vín, při kterém Radka pětkrát víno odmítla, ale nakonec se nechala upovídat a bylo jí nalito.
Cenu nejuchechtanějšího člověka by měl dostat Jirka Kr. sr.

Rekapitulace dne č. 7 = čtvrtek:
Celkem se zúčastnilo: 24 lidí
Počasí: snad zase azuro
Minimální bod: 1.350 m n/m = La Tania
Maximální bod: 2.952 m n/m = Mont Vallon
Celkem výškových metrů: 10.490 (!!!) výškových metrů

… a Radka má nové rukavice …

Pátek 19. 3.

7,00 - u BO(huňák)KR(ejčík)BR(čák) je budíček, jako vždy do půl deváté snídaně a osobní hygiena
8,30 - vyrážíme, mimo Pepy, k dinosauřímu vejci, kde už (9,00) čekali Toni + Radka + Martin. S desetiminutovým zpožděním přijeli Pospíšiláci a dosavadní další zpožďovací rekord opět Jarmila, Gábi & spol. činil už 33 minut. A přitom si s námi čekajícími hráli na schovku za rolbou. Gábi poprvé vytáhla na sjezdovku kameru, kterou pak Jirka Kr. sr. natáčel.
Po dlouhém sjezdu se Irena natáhla na úplné ploše a povyrostla o pouhé 2 cm !!! Snad všichni mimo Jirky Kr. sr. špatně vyděli na sjezdovku. Jirka Kr. jr. předvedl Petře slíbené "padající divadlo". Je vidět, že čeští puběrťáci a playboyové drží slovo.

Ve 12,00 jsme se začali rozcházet k obědu a začali scházet k lyžování od 14,00.
Nejzajímavější sraz měli Jirka Kr. sr., Gábi a Jarmila, kteří se ve
14,55 dohodli, že se sejdou v 15,10 u zadního vchodu (Jarmila má v hlavě zmatek - řekla u předního místo u zadního vchodu).
Jirka Kr. sr. se začal připravovat teprve v
15:09:30 hodin (sraz 15:10:00) - sešli se o 5:09 minut později. (Dámy se ještě vracely.)

Večer (poslední) jsme se rozloučili na pokoji 403 s Tonim, Radkou a Martinem, kteří již večer odjeli znechuceni pátečním počasím (bylo jak v prádelně, vidět bylo jen bílo, mlhavo). Zamávali jsme jim z balkónu a věnovali jsme se rozlučkovému večeru, kdy jsme vypili všechny poslední zásoby alkoholu.
Ve skutečnosti však již žádné zásoby nebyly a museli jsme nakoupit francouzské víno.
V bujarém veselí jsme vydrželi do
02:30.

V noci řádil na 403 Jirka Kr. jr., který vlastními silami provedl "kanadskou noc": všechny kliky a obličeje spáčů namazal indulonou.

Rekapitulace dne č. 8 = pátek:
Celkem se zúčastnilo: 24 lidí
Počasí: jako v prádelně = neazuro, bílo, mlhavo
Minimální bod: 2.300 m n/m = Val Thorens
Maximální bod: neměřeno
Celkem výškových metrů: neměřeno

Sobota 20. 3.
no Brč chválil Adélu, jak krásně vše v noci namazala, ale ta byla nešťastná, že ji Jirka Kr. jr. nevzbudil, jak slíbil a všechno namazal sám.

Bylo opět azuro, mlha byla pryč. Ještě jsme si krásně zajezdili.

Odjezd z Val Thorens je lehce opožděn - 17,30. Cesta ubíhala bez výjimečných událostí a ráno …

Rekapitulace dne č. 9 = sobota:
Celkem se zúčastnilo: 21 lidí
Počasí: azuro = nebílo a nemlhavo
Minimální bod: 2.300 m n/m = Val Thorens
Maximální bod: neměřeno
Celkem výškových metrů: neměřeno

Neděle 21. 3.
… v 10,00 hodin - jsme opět dorazili k Hlavnímu nádraží, kde nás očekávala známá auta s řidiči neopálenými savojským sluncem.

Brč = hlavní zapisovatel a nosič (kroniky)
Gábina = občas donucená psát
& kol. = radiči a vypravěči

Skončila zatím nejdelší akce BBCC - nejdelší co do trvání i co do zpracování History. Všichni si zalyžovali a zasnowboardovali do sytosti (alespoň doufám), díky příznivému počasí nemusí bezpečák akce Toni držet lavinu až do jara, Pospíšiláci překvapivě neonemocněli a jak jste mohli sami posoudit, je mezi námi více těch, kteří umí vzít pero do ruky a udělat s ním na papíře pár zajímavých čar.
No a teď už se zase všichni můžeme těšit na kolo…

z originálu přepsala
VrstevniceJ

zpět

Copyright © Vrstevnice/BBCC, 1999


Připomínky mi prosím napiš :

Datum poslední úpravy : 08. únor 2001
Copyright © BBCC, 1999