Nicki Pedersen vyhrál v Praze
Sobota, 12 Květen 2012 20:43

Nicki Pedersen zúročil to, že přijel pomoci Olympu v extralize a vyhrál velké finále Mitas Grand Prix České republiky. Trojnásobný mistr světa za sebou nechal další zkušené harcovníky Jasona Crumpa, Tomasze Golloba a Grega Hancocka a nyní bude věřit, že znovu zafunguje pravidlo o triumfech budoucích mistrů světa na Markétě.

České fandy vynikajícím způsobem bavil Josef Franc, který fantasticky vyhrál tři jízdy a zastavil se až v semifinále.

Ke slovu se nečekaně brzy dostal i první náhradník závodu Václav Milík, který už ve třetí jízdě nastoupil místo vyloučeného Kennetha Bjerreho. Pardubický mladík podporovaný CS MV neodstartoval špatně, v první zatáčce bojoval na špici, ale pak se propadl až na chvost. "Prostě jsem to pos*al," netajil se Milík zklamáním.

Devět tisíc diváků vidělo vyrovnaný závod, ve kterém třetího a osmého po základním rozpisu dělily jen dva body.

2. Gollob, Hampel, Holder, Andersen
3. Hancock, Lindgren, B. Pedersen, Milík (Bjerre M)
13. N. Pedersen, Hampel, Sajfutdinov, Franc
14. Andersen, Ljung, Lindgren, Jonsson (R1)

Sobota, 12 Květen 2012 02:53

Šest z posledních osmi mistrů světa slavilo v témže roce i titul mistra světa.

2004 – Jason Crump vyhrál na Markétě a stal se mistrem světa. Na divokou kartu startovali Antonín Šváb jr. a Robert Barth.

2005 – Tony Rickardsson na Markétě a vybojoval svůj poslední titul mistra světa. Divokou kartou byl Aleš Dryml.

2006 – Hans Andersen vyhrál na Markétě, ale celkově skončil šestý. Mistrem světa byl Jason Crump, jehož cesta se v Praze zastavila v semifinále. Opravdu mimořádný rok. Adrian Rymel nahradil na pozici divoké karty Bohumila Brhela, který si týden před závodem zlomil nohu při ruské lize.

2007 – V Praze byl nejlepší Nicki Pedersen a to samé tvrzení platí i o celkovém pořadí. Divokou kartou byl Luboš Tomíček a z pozice náhradníka zasáhl do dvou jízd i Josef Franc.

2008 – Nicki Pedersen obhájil pražský i celkový triumf. Luboš Tomíček byl divokou kartou pořadatele.

2009 – Emil Sajfutdinov vyhrál na Markétě, ale celkově skončil třetí. Mistrem světa se stal Jason Crump, jenž byl naopak třetí při české Grand Prix. Divokou kartu vezl Matěj Kůs.

2010 – Pražské i celkové zlato patřilo Tomaszi Gollobovi. Matěj Kůs oblékl v Praze šestnáctku.

2011 – Greg Hancock v Praze vyhrál, aby se na podzim radoval i z titulu mistra světa. Po třetí byl divokou kartou Matěj Kůs.

(speedwayfakta.cz)

Ozvěny pátečního tréninku
Sobota, 12 Květen 2012 02:08

V pátek se na Markétě uskutečnil předzávodní trénink, jehož jediným nepřítelem bylo vedro. Jinak byli jezdci vesměs spokojení a plní očekávání před sobotním závodem.

Chris Holder: Bylo to v pohodě. Vyzkoušel jsem dvě motorky a obě jely dobře. Uvidíme, jak to bude vypadat zítra. Nejdu do tréninku na plno, jen tak, abych se cítil dobře. Jsi spokojen s losem? Asi jo, ale nikdy nevíš, jak budou startovní pozice vypadat. Nejlepší může být jednička i čtyřka, pokud by to byla čtyřka, tak bych měl radost, protože mám dvě.

Fredrik Lindgren: Bylo to docela dobré. Dráha je rovná a dobře se na ní jede. Cítil jsem se dobře.

Peter Ljung: Myslím, že to bylo ok. Je těžké říct, jestli jsem byl rychlý, ale cítil jsem se dobře a těším se na zítra. Jak se ti líbí poprvé v Praze? Je tu pěkně a trať se mi líbí.

Hans Andersen: Trénink byl bez problémů. Vyzkoušel jsem tři motorky, různá nastavení, i když se trať trochu měnila. Jsem celkově docela spokojený.

Chris Harris: Jsem spokojený. Zkoušel jsem pár věcí a cítil jsem se dobře. Jsi spokojený s losem? Los je los, ale jo, musíš jet ze všech pozic, ale jsem rád, že jedu v první jízdě z červené. Doufám, že zítra bude na dráze víc materiálu.

Jason Crump: Myslím, že trénink byl celkem dobrý. Ale není potřeba být spokojený dnes, musíš být spokojný zítra večer. Jsi spokojen s losem? Ani jsem se na něj nedíval. Je pro tebe los důležitý? Musíš závodit s každým. Někdy jdou věci v tvůj prospěch, jindy ne.

Jaroslaw Hampel: Trénink byl dobrý. Motorky fungují, jak mají, tak můžu být spokojený.

Josef Franc: Časově to všichni jedou stejně. Dráha je tvrdá, hodně tvrdá. Zítra se uvidí, teď těžko říct. Máš nalosovanou šestnáctku, mohlo to asi být i lepší, že jo? Je škoda, že na začátek jedu z trojky, ale když to bude fungovat, tak je jedno, odkud se bude startovat.

Greg Hancock: Trénink šel dobře. Cítím se ve formě a motorky jsou silné. Jsi spokojen s losem? Jsem vždy spokojen. Musíš závodit z toho, co máš. Jedině tak můžeš být mistrem světa. Jsem připraven.

Los Grand Prix České republiky
Pátek, 11 Květen 2012 17:02

Starostka Prahy 6 paní Marie Kousalíková vylosovala pozice pro zítřejší závod Mitas Grand Prix České republiky. Josefu Francovi připadla šestnáctka, kterou bude mít i na vestě. Stejné číslo měl loni i Matěj Kůs, domácí zástupce tak nemá úplně ideální pozici. Na Markétě oblíbenou třináctku má vedle svého jména Peter Ljung.