Dagmar Brčáková

K vaření na chatách i chalupách


Obsah:

ňam ňam ňam ňam I.   RÁNO PŘIPRAVIT - VEČER SNÍST
ňam ňam ňam ňam II.   RYCHLOVKY TEPLÉ
ňam ňam ňam ňam III.   TEPLÉ - DOSTI RYCHLÉ
ňam ňam ňam ňam IV.   PRO CHLADNÉ DNY - ČASOVĚ NÁROČNÉ KRMĚ
ňam ňam ňam ňam V.   MUCHOMŮRKOVÉ IMPROMPTU
ňam ňam ňam ňam VI.   A POKRAČUJI PO LETECH

ňam ňam ňam ňam Úvod ňam ňam ňam ňam

Původně bylo mou ctižádostí předeslat této sbírečce důstojný literární úvod. Ale neúnavný běžec ČAS kvačil a inspirace nepřicházela. Napadaly mne sice různé apotheosy přírody, pro jejíž důstojnost a obecně známé blahodárné účinky stojí za to se trochu popachtit. Leč slova apotheosy mizela ze rtů, když mezi stíny borovic začaly tancovat sluneční paprsky, když od řeky zaznělo dunění jezu asociované s blahostí koupele, když kopečky pod smrčky dávaly tušit chladnou hebkost hlavičky hříbku - a přitom na mne hleděly páry hladových očí, které ve mně vzbuzovaly vztek i lítost zároveň. Kdo se mne při snídani zeptal, co bude k obědu, stával se mým nepřítelem číslo jedna. Pak nastal vnitřní boj mezi touhou po ozónu, po procházce, po chladivých vlnách Otavy a smyslem pro povinnost, kterou jsem kdysi na sebe dobrovolně - ach, té mladé lehkomyslnosti - uvalila. Bylo to drásavé dilema: šla jsem na celý půlden k vodě, ale svědomí mne semtam zahryzlo a po návratu jsem se vyhýbala posmutnělým pohledům. Navíc na špagátu ubyl podstatný kus ze šišky imitace, byl zlikvidován všechen chléb a na stole vyzývavě stály tři lahve od kompotu. Když jsem se další den obětovala, dopadlo to ještě hůř: zdálo se mi, že právě ta doba, kterou trávím mícháním, kvedláním a podléváním, je nejkrásnější z celého dne a že mi byla ukradena. Na přívětivá slova jsem odpovídala s nechutí, mrzutě, bolestínsky. Protože mám často obavu, že jsem horší než ostatní, provedla jsem průzkum u svých přítelkyň. Bylo to téměř všude stejné. Všechny mé "vzory" odpověděly na dotaz, "zda je možné v průměrné rodině vydržet na chatě čtrnáct dní, vařit a při tom udržet rodinnou pohodu na hladině přijatelnosti" tu energickým, tu stydlivým NE. Ejhle, zážitek se začíná rýsovat jako skupinový. Denně je poškozována ta či ona strana. To si žádá sociální čin. Vzniká tedy můj návod z lásky k člověku. Po přečtení rukopisu mne recenzentky přesvědčovaly, že je tam více lásky k člověku mužskému, ale já namítám, že vše je záležitostí volby mezi frekvencí panďuráků a kuřat v kostkované nádivce. Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kdo se zasloužili o definitivní podobu tohoto nesmělého pokusu, a vyslovit naději, že další vydání bude vylepšeno po stránce technické, jakož i rozhojněno novou iniciativou, tak příznačnou pro českou ženu dneška, včerejška a snad i zítřka.

Zvoláním VAŘEČCE ZDAR I ZMAR se oddaně poroučí
Dáša Brčáková
jaro 1973
 

 


I.   Ráno připravit - večer sníst
 
Bosenský salát
Při snídani uvařím natvrdo tři vejce a schovám na večer. Před slunka západem je oloupu a pokrájím na misku na tenké plátky střídavě s plátky okurek (nejlépe 2-3 čerstvých nakládaček nebo 1 štíhlé salátové) a plátky 3 mladých cibulí. Přidám olej, sůl, ocet nebo citrónovou šťávu, lehce promíchám. Dám vychladit. (Téměř nula bodů)
Pražský salát
Hned ráno uvařím 2-3 vejce natvrdo, rozsekám 15 dkg sýra (ementál, eidam) nebo rozkrájím na nudličky. Do majolky za šlehám 4-6 lžic kyselé smetany nebo bílého jogurtu, promíchám s vejci, sýrem, nadrobno pokrájenou kyselou nebo salátovou okurkou. Podle chuti osolím a okyselím citrónovou šťávou. Uležet v chladu a podávat s hlávkovým salátem a chlebem.
Bulharský tarator
Zvlášť milý za horkého dne. Připravím ho ráno a nechám v chladu rozležet. Dva stroužky česneku rozetřu se solí. Salátovou okurku pokrájím na drobné kostky, smíchám s rozetřeným česnekem a přiliji 1l rozšlehaného kyselého mléka nebo smetany.Ochutím hrstí rozsekaného kopru, dám v porcelánové nádobě do sklípku a jdu se koupat.
Vojníkovská rozhuda
Jemný tvaroh (1/2 kg) rozmíchat s ořechem změklého másla a 1/8 l smetany. Osolit. Zapracovat velkou hrst rozsekaného kopru. V chladu nechat rozležet. Mazat na tmavý chléb s máslem.

zpět na obsah


II.   Rychlovky teplé
 
Prešpurský demikát
Dám vařit 1,5 l vody. Jak se začne vařit, posolím a přidám lžičku sladké červené papriky. Do druhého hrnce dám 4 lžíce brynzy a hrstku posekaného kopru. Přeliji vodou s paprikou. Přikryji a nechám chvilku pařit. Pak přimíchám do polévky žloutek rozmíchaný s trochou smetany. Na talíř připravím na kostky nakrájený opečený chléb a naliji polévku. Za předpokladu, že se jde za hodinu spát, stačí na jediný večerní chod.
Omeleta Harpago 
Na pánvi rozpustím trochu másla, sádla či oleje, pokladu plátky rajčat. Nechám opékat, až změknou, pak rozklepnu 2 vejce, osolím, opepřím.
Polévka Zoufalství
Dělám ji ve chvílích opravdového zoufalství, kdy na polici je jen masox, vajíčka a kousek tvrdého chleba. A to tímto způsobem: do vroucí vody vložím masox dle návodu, do talířů dám po vajíčku (předem rozklepnout!) a po hrstce chleba, na kostky pokrájeného a osmaženého. Přeliji masoxovým vývarem. Ochutím pažitkou nebo zelenou petrželkou.
Název pro hosty: supa pavese.
Ztracená vejce
1,5 l vody osolit, 3 bobkové listy, špetku tymiánu, několik zrnek pepře a nového koření, nechat vařit. Přivařit 1/2 l smetany se 2 lžícemi mouky. Pak na sběračce pustit rozklepnuté vejce do horké vody, počkat, až se srazí, tj. 8-10 minut. Pak opatrně vyndat, přivařit smetanou a vyjmout koření. Nakonec zpět vložit vejce.
Částrovský Panďurák
Je určen pro chvíle maximální kuchařské neochoty. Ono se na pánvičce rozpustí kostičky slaniny, na nich se opečou pokrájené kostky chleba, okmínuje se to a rozmíchá se do toho vajec podle chuti a možností. Osolit. V Částrově (Českomoravská vysočina) to za Rakouska byla kovářská svačina.
Houbové omelety
Na trochu másla a kmínu podusit nadrobno rozsekané houby. Vydušenou směs nechat vychladnout. Do rozšlehaných osolených vajec přimíchám mouku, zředím mlékem nebo vodou, vmíchám houby a peču omelety.
Levočské střapačky 
Ač nerada, oškrabu velké brambory (asi 2 ks na osobu), postrouhám do mísy na jemném struhadle a přidám cca 2 - 3 vrchovaté lžíce hladké mouky (na jeden brambor). Ne příliš tuhé těsto posolím. Do vařící vody se to háže různě: někdo to protlačuje přes řídké síto, já to odsekávám s prkýnka ostrým nožem v podobě jakýchsi chundálků velikosti dvou lískových oříšků. Povařím 5 - 10 minut. Scedím. Na talíři slabě pomastím sádlem, posypu rozdrobenou brynzou a pohážu rozpuštěnou slaninou.

zpět na obsah


III.   Teplé - dosti rychlé
 
Zvědavé párky
Dělám je v den nákupu, při kterém si opatřím listové těsto. Otevřu jednu konzervu lahůdkových párků loupaných. Listové těsto vyválím. (Kdo odmítá mít vál a váleček, činí tak na pracovním stole na pomoučněné utěrce lahví od vína.) Těsto rozkrájím na obdélníčky a zabalím doň párky tak, aby jejich okraje vykukovaly. Pomašluju vajíčkem a v prudší troubě nebo remosce peču dozlatova.
Kulajda Dobračka 
V 1 l osolené vody s kmínem uvařím 4 - 6 brambor pokrájených na kostky. Trochu vody odcedím, přidám 1/4 l sladké smetany s rozhaberkovanou moukou a nechám přejít var. Přidám hrst nasekaného kopru a po stažení s ohně rozklepnu a rozmíchám vejce (jedno na hlavu).
Špagety Rita Pavone
Na sádle nechám spejchnout velkou rozkrájenou cibuli, podusím s rozsekaným obsahem konzervy Hovězí ve vlastní šťávě. Zatím se ve slané vodě uvařily špagety, scedím je, propláchnu studenou vodou, překlopím do masa a dám vše, co mám po ruce: pokrájenou naloženou okurku, dvě lžíce hub v nálevu (i čerstvých podušených nebo povařených syrových), stříknu rajského protlaku (nebo pokrájené čerstvé rajče), lžičku hořčice, maličko pepře, 15 dkg nastrouhaného sýra, rozmíchám. Pak zapékám s rozšlehaným vejcem (-i) na povrchu.
Květákové placičky Naďa
Růžici květáku uvařím v mírně osolené vodě. Do mísy rozklepnu žloutky (jeden na osobu), osolím, přidám 1/4 l mléka, po vrchovaté polévkové lžíci hrubé mouky na osobu, na kostečky pokrájený salám nebo uzené (též lunchmeat - jeden pražský uzenář to vytrvale přepisuje jako „Land-šmíd"), sekanou petržel. Růžici květáku pak rozeberu, vmíchám do těsta a přidám šlehaný sníh (teda z bílků). Lžící vykrajuji placičky a peču v rozpáleném oleji. K tomu: mísa rajčatového a mísa okurkového salátu.
Veselské palačinky
Zadělám palačinkové těsto (ze dvou vajec), peču na oleji trochu silnější palačinky. Hned horké bohatě sypu rozsekaným salámem, zabalím, pomašluji čerstvě rozpuštěným máslem. K tomu: dušené kyselé zelí nebo salát ze sterilovaného zelí, tj. rozsekaného, přislazeného, pocitronovaného, poolejovaného, posypaného hustě cibulkou.
Sýrové řezy Blondýnky
Ementál (asi 30 dkg) rozkrájím na řezy (2 x 8 cm). Řezy silně potřu kremžskou hořčicí. 3 vejce, 6 - 8 lžic mouky a dvě lžíce studené vody vypracuji v hustší těsto. Chvíli nechám odpočinout, pak do něho namáčím sýrové řezy a rychle je v rozpáleném oleji smažím do blonďata. Prima příloha ke špenátu nebo mohutné misce zeleninového salátu. Prý nahradí masitý chod. Tak nevím.
Bublanina Fofr
Šálek strouhané housky namočím v mléce. (Jsem-li dbalá, připravím si strouhanku dříve ze sladkých loupáků, ale obvykle nejsem.) V misce fofrem utřu kousek másla velikosti menšího vejce, 2 žloutky, 2 lžíce cukru, přidám citrónovou kůru a trochu vanilkového cukru. Pak namočenou housku a na konec vmíchat tuhý sníh. Vyliji na maštěnou a houskou sypanou formu, pokladu hustě třešněmi a peču mírně půl hodiny.
Tvarohový roztrhanec
Někoho poprosím nebo přinutím, aby třel do zpěnění (krému) 2 žloutky, 2 lžíce cukru, špetku soli, malý ořech másla a citrónovou kůru. Mezitím si vyperu čerstvé jahody nebo rybíz a za mírného ochutnávání je rozmělním s cukrem. Převezmu bojovou mísu s krémem, přidám za dalšího roztírání 30 dkg jemného tvarohu, 2 lžíce hrubé mouky, 2 lžíce mléka a tuhý sníh ze dvou bílků. Peču buď v troubě na vymaštěném pekáčku nebo na plotně na pánvi jako silnější amolety. Po upečení vidličkou roztrhám, pocukruji a podávám na stůl s rozmělněným ovocem.
Ruské Ničevó
Z 1/2 l mléka odliji 1/8 l a ostatní dám vařit. Ze tří bílků ušlehám hodně tuhý sníh, vmíchám 6 lžiček cukru. Když mléko vře, vykrajuji z bílkové hmoty lžičkou malé nočky, které nechám přejít jedním varem, obrátím a hned vyndám do misky. V odlitém mléce rozklokotám 3 žloutky, 1 lžičku vanilkového pudinkového prášku a 2 lžičky cukru. Uvařím z toho krém v mléce, ve kterém se vařily nočky. Pozor na žloutkový závar - při prvním varu krém stáhnout, jinak se žloutky srazí. Naliji to na mísu pod nočky a ty vyplavou nahoru. A to je ruské ničevó.
Brambory prý francouzské
Ve slupce uvařené brambory oloupu, nakrájím na kolečka a do vymaštěného pekáčku vrstvím: plátky brambor, kousky šunkového salámu, slabě zaliji sladkou smetanou. Opakuji vrstvu brambor, povrch zaliji dvěma rozšlehanými vejci, osolím, nepatrně opepřím. Hojně posypu petrželovou natí. Peču dozlatova.
Olžiny pohoštěnky
Listové těsto, zakoupené v polotovarech, rozválím, rozkrájím na menší čtverce. Plním kousky sýra se šunkou, přehnu rohy do koláčkového tvaru, potřu vajíčkem. V prudší troubě na suchém plechu peču. Nejlépe je uměla Olga Kafková.
Vdolečky tety Emy
Ráno uvařím 30 dkg brambor. V příhodné chvíli (asi 3/4 hodiny před tím, než začnu cukrářskou výrobu) je oloupané jemně rozstrouhám, přidám 30 dkg polohrubé mouky, 1 vejce, trochu soli, kvásek ze 2 dkg droždí, 1 lžičku cukru, špetky mouky a trochy vlažného mléka. Těsto zadělám v míse, je-li třeba, přidám trochu mléka. Pak udělám na prkýnku vdolečky a nechám je na teplém pomoučněném plechu kynout. (Potřebuji-li kynutí urychlit, přikrývám je nahřátou utěrkou.) V kastrole rozpustím tuk na smažení a když je horký, smažím zvolna vdolečky po obou stranách. Mažu je borůvkami nebo švestkovými povidly, sypu tvarohem, zdobím jogurtem nebo kyselou šlehačkou. (Teta Ema vždy zašlehala sladkou šlehačku do rybízového nebo malinového džemu a tím vdolečky natírala.)
Meruňky pod sklem pro Štěpu a Toma
Dva žloutky rozetři s pískovým cukrem (4 lžíce) do pěny. Přidej citrónovou kůru, 2 skleničky polohrubé mouky a lehce vmíchej sníh ze dvou bílků. Peč do kuřátkové barvy na pomaštěném a moukou vysypaném plechu. Děti nechť otevřou láhev meruňkového kompotu, ale pozor na ně! „Vodu" nesmějí vypít - tu nalij do hrnku, přistav na oheň a když začne vřít, zavař za stálého míchání jeden žlutý pudingový prášek rozmíchaný v trošce vody z meruněk. (Jestli ji děti přece jen upily, přidej ovocný sirup.) Na upečené těsto klaď půlky kompotových meruněk, vše přelij polevou. Dej vystydnout. Ještě na plechu krájej čtverce s meruňkou ve středu.
Teplá křenová omáčka a la Květa
Z másla a hladké mouky upraž světlou jíšku. Na mírném ohni do ní vpracuj šleháním 1/8 l smetany, mírně přisol, dodej štipky cukru a po odtažení s ohně vmíchej čtyři hrstky strouhaného křenu. Je výborná zejména na libovém uzeném.

zpět na obsah


IV.   Pro chladné dny - časově náročné krmě
 
Plátky Dagmar
Plátky z vepřové kýty - ale i kotlety, řezy z krkovičky nebo telecí řízky - naklepnu, na okraji naříznu, osolím. Dám na pekáč a teď trochu dovádím: potřu mírně hořčicí a pokladu vedle sebe šunku (ev. anglickou slaninu), kostku sýra (nepříliš tuku v sušině), silný plátek cibule. Máš-li kapar, přidej kapar. Peču za stálého mírného zalévání šlehačkou, která se má vsáknout při pečení do masa. Šlehačku proto liji na maso. Mám-li kyselou tuhou smetanu, dám jí lžičku na plátek cibule. K tomu: bramborová kaše.
Roštěnky Šampiňon
Chce to čerstvé houby. Nejlepší jsou žampióny, ve chvílích neúrody poslouží i hříbky nebo klouzek, nejraději klouzek sličný, latinsky elegans zvaný. Roštěnky naklepu, na okraji naříznu, osolím, nepatrně opepřím, popráším hladkou moukou. Na pánvi rozpustím kousek másla a roštěnky opékám. Zatím v druhé nádobě na trošce másla osmahnu pokrájenou cibulku, přidám na plátky nakrájené houby (20 - 25 dkg), velkou hrst posekané petrželové natě. Směs dusím, až vysmahne. Směs přidám k masu a společně dusím ještě asi deset minut. K tomu: brambory pečené v troubě.
Kotlety Sáša
Vepřové kotlety mírně poklepu, osolím. Na pánvi do temně růžova osmahnu nakrájenou cibulku, hojně s ní pomažu kotlety a navrším kyselou šlehačku. Peču za silného podlévání sladkou smetanou. Nakonec nechám na mase rozpustit vrstvu strouhané nivy.
Vepřová v londýnském županu
Soudě dle názvu, vhodná zejména pro chladnější mlžnou neděli. 5 - 6 stroužků česneku rozetřu se solí a přitřu 3 - 4 lžičky sladké papriky. Oplácám tím vepřovou krkovici a peču za mírného podlévání. K tomu se váže bramborový knedlík a jablkový kompot.

A ještě dva předpisy z čínské kuchyně od Hanky Lincové:

Kung Pao
Na nudličky nakrájím maso z kýty, obalím v solamylu a prudce opeču. Pak dám okapat na talíř a na olej po mase vložím nakrájenou papriku, cibuli a hrstku hub. Nechám zesklovatět, přidám arašídy a zaliji sojovou omáčkou, což je: 1 dcl vermutu, 1 dcl maggi, 1 dcl worchestru, 1 lžička papriky, 1 lžička mletého zázvoru. A přidám 2 - 3 ostré papričky nebo chilli.
Švej Ču Žu
30 - 40 dkg masa z kýty nebo ramínka nakrájím na nudličky a naložím do směsi: 2 žloutky, 2 lžíce maggi, 12 lžic oleje, menší lžíce soli, 1 lžička cukru, 1 lžička kari, 1 lžíce worchestru. Nechám 6 - 8 hodin odležet v chladu, dusím bez pokličky 1/2 hodiny. Míchám. Pak přidám svazek nakrájeného pórku, 1 dcl vody a lžičku solamylu a ještě dusím. K tomu: rýže. Poznámka: nejkřehčí Čína je ovšem z kuřecího.
Kuře s kostkovanou nádivkou
Kuřátko-holátko opláchnu, posolím, buclaté ptáčátko na pekáč položím. Rozmyslím, co by tam páslo: ždib soli, vajíčko, máslo, rohlíky v mléce máčené. Jiné - na kostky krájené - na pánvi zrudly, ač nevinny, s kostkami anglické slaniny. Až zchladne směs jak zimní ruce dívky, vmíchám ji hbitě do nádivky, pak přidám oloupaných mandlí kousky, sekanou petržel a hrst strouhané housky. Na špičku nože muškátu květ žluťounkou směsici ochutí hned. Kuře se nádivkou nadouvá, začíná práce chirurga. Když pak je kuře zašito, vloženo na máslo, podlito, usednu lesa na kraji, poslouchám jak ptáci zpívají

zpět na obsah


V.   Muchomůrkové impromptu
 
Z dob císaře Augusta pochází tento recept na Muchomůrku císařskou (Amanita caesarea):
Císařka na víně
Nakrájím císařky do kyselého vína, přidám štipec koriandru a vařím. Pak uvrhnu do kastrolu vejce, něco málo pepře, malounko medu a šťávy z vývaru hovězího masa. Vše zamíchám a konečně pokropím dobrým olivovým olejem.
Francouzi upravují muchomůrky jinak, a to:
Amanita rubescens, Růžovka, vulgo Masák
Oloupané a rozkrájené masáky ponořím na kastrol do roztaveného másla, míchám, dusím. Rozsekám na kaši: petržel, cibuli, pór, trochu tymiánu a smíchám se sladkou smetanou. Směs dám do kastrolu, míchám, přidám soli, pepře a měkké nesu na stůl.
V době suchohřibové kalamity doporučuji:
Houby po varšavsku
Houby povařím krátce ve slané vodě, scedím. Vložím je na zpěněnou cibulku, osmahnu. Přidám 1/4 l smetany, osolím, mírně opepřím. Stáhnu s ohně a přidám 2 žloutky. Ohnivzdornou misku vymažu, vložím směs, posypu strouhanou houskou, navrch položím kousky másla a zapeču. Dršťková polévka z kotrče 40 dkg kotrče řádně vyperu, očistím, pokrájím na větší kousky a dusím cca 20 minut. Vodu scedím a houby nakrájím na nudličky a la dršťky. Ze sádla a mouky vyrobím jíšku, zředím vývarem z hub, přidám česnek utřený se solí a majoránkou, opepřím, dodám papriku. Nechám povařit, aby se jíška dobře spojila. Na konec přidám kotrčové dršťky.

zpět na obsah


VI.   A pokračuji po letech
 
Na přípravu krmí podle dalších recepisů potřebuji už trochu více času i ingrediencí. Začnu jednodušším studeným. Je to
Salát Konstantin
Potřebuji a smíchám 2 Lučiny, 1 malou majolku, 3 drobně pokrájené stroužky česneku, 1 menší konzervu sterilovaných zelených fazolek - vodu sliji, fazolky trochu pokrájím. Do smíchaniny ještě zapracuji 10 - 20 dkg na nudličky pokrájené šunky nebo šunkového salámu. Salát zchladím. Zatím - s chřupavým pečivem - chutnal každému.
A teď pokračuji teplým: 
Slaný koláč Monte Carlo
Z předem pořízené předzásoby vylovím jedno listové těsto, rozdělím je na dvě poloviny. Tu první rozválím obvyklým způsobem (třeba lahví od piva) tak, aby pokryla dno kulaté koláčové nevymazané formy. Pokryji náplní: 15 - 20 dkg nahrubo strouhaného ementálu promíchám lehce (konečky prstů) s natenko pokrájenými 15 dkg šunky neb pod., přikryji druhou půlí rozváleného těsta, zamáčknu kolem okraje formy, propíchám vidličkou, potřu rozšlehaným vejcem a peču dozlatova. Prima k vínu, pivu, ale i čaji, nelze-li jinak.
Časově náročnější jsou
Mašličky Pavarotti
Italské těstoviny tvaru mašličky (i jiných tvarů) uvařím podle návodu, nechám okapat. Zatímco se vaří (a pak okapávají) připravím špenát (přidám trochu česneku, majoránky, nakonec zahustím lžící mouky a Tatry - a už staženo s ohně - 1 vejcem). Zatímco se dělá špenát, nechám na troše dobrého oleje zesklovatět 1 nasekanou cibuli a na ní opražím chuchvalečky mletého zadního hovězího, ochuceného nějakým dobrým masovým kořeníčkem. Zapékací formu vymastím a kladu: vrstvu mašliček, vrstvu špenátu, vrstvu masových chuchvalečků a končím vrstvou mašliček. Na vše postrouhám vrstvičku sýra a zapékám. Pavarotti prý spořádá celou mísu, i když drží dietu.
Děti mají rády
Syrníky
500 g měkkého tvarohu, 3 lžíce kyselé smetany, 2 celá vejce, 1 lžíce pískového cukru, 2 - 3 lžíce hladké mouky a špetku soli zpracuji v těsto. Tvořím z něho 1,5 cm vysoké okrouhlé koláčky, obalím je v hrubé mouce a zvolna smažím. Zlatavé poliji kyselou smetanou, podávám s pečeným jablkem nebo potřu brusinkovým kompotem, což se trochu prodraží, není-li z vlastního sběru. Ach jo.
Teď něco pro ty, kdo ausgerechnet musí mít něco ke kávě. Rychle jim vyrobím bez vážení
Koláč Albeř
1 hrnek polohrubé, 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek cukru - jemné krupice, 2 celá vejce, 1 vanilkový cukr, 1 kypřící prášek, 1/2 hrnku oleje a 1/2 hrnku vody. Vše rychle promíchám, naliji do vymaštěné a moukou vysypané formy (třeba remosky) - můžu do poloviny těsta vmíchat 2 lžíce kakaa nebo navrch poklást rybíz, třešně, maliny, loupané kousky jablek. Fantazii se meze nekladou!
Každý prý dělá jinak - já takhle
Boží milosti
250 g mouky (půl hladké, půl polohrubé), 2 žloutky, 2 lžíce cukru, 2 lžíce rumu, špetka soli, 30 g másla ev. rostlinného tuku. Na vál k mouce, cukru, soli rozdrobím tuk, přidám žloutky a rum, zpracuji vláčné těsto. Vyválím, např. rádýlkem nakrájím čtverce, proříznu středy. Smažím - musí plavat! Obalím v cukru pro ty, kdo to má tak rád.
Čekáme-li hosty, můžu se na ně předpřipravit a udělat trvanlivé
Zelníky a la Liba
1/2 kg kyselého zelí (vymačkaného) rozsekám nebo umelu na masovém strojku, 30 dkg škvarků - jakbysmet. Několik lžic polohrubé mouky, trochu osolit, trochu pepře a karí, prášek do pečiva, 2 vejce, 3 lžíce sádla zpracuji na těsto. Rozválím, vykrajuji skleničkou kolečka, dám péct dozlatova na vymaštěný plech, 1x otočím. Pozor- velmi kalorické !!! (Vydrží ale celý týden i víc - pak už však méně dobré.) Ať jsme tlustý na tři prsty.
Nechci-li se babrat s pečením zelníků, vyrobím předem
Salát Rumcajs podle Manky Štanglové
2 lžíce oleje, 2 lžíce octa, 1 lžíce worchestru, 2 lžíce hořčice, 2 kostky cukru - svařit a nechat vychladnout. 50 dkg špekáčků a 2 větší kyselé okurky, nakrájím na tenké plátky, 1 velkou cibuli nakrájím na kolečka, jednu malou majolku vmíchám společně s vychladlým zálivem hned, nechám v chladu proležet, druhý den přidám druhou majolku. Rumcajs je pikantní, a ač v něm není ryba, chce plavat ! Předzásobím se zlatým mokem!
A navrch jim udělám něco pro trávení, což je
Staročeská kmínka
1 polévková lžíce černého čaje, 2 lžíce drceného kmínu, 1/4 l vody, 0,7 l žitné nebo vodky, 2 kousky anýzu, trochu citrónové kůry, 250 g cukru. Čaj a kmín přeliji vařicí vodou, nechám louhovat 5 minut. Zchladím. Přidám alkohol, anýz, strouhanou citrónovou kůru, cukr. Protřepu. Plním do dvou lahví, uložím alespoň na 3 dny do chladu. Nalévám obezřetně a jen jako lék, aby se nám hosté moc nenamazali. To by nám tak ještě scházelo.

Teď ocituji jednou svou slovenskou přítelkyni: „Zemiaky? Ty mám rada, len kedy kvitnú." S tím já nesouhlasím, a proto připojuji ještě dva „zemiakové" recepty. Ten první je určen jen do objektů se staročeskou plotnou s pláty, neb jinak to nejde. Jsou to

Peciválci
Vezmu dva pytlíky „Bramborové knedlíky" a postupuji podle tištěného návodu. Když přidáte jedno vejce, nic nepokazíte. Vyválím z těsta váleček o průměru cca 4 cm, ten nařežu na dílky zvící cca 3 cm. Jde to rychle. Pak každý dílek na pomoučněném podkladu trochu z obou stran stisknu a položím na středně horký plotnový plát. Čtverečky rychle vyskočí. Obrátím je honem na druhou stranu - pomocný pár rukou je vítán, aby se vám peciválci nepřipálily. Mezitím se mi ve větším hrnci vaří voda, upečené peciválky do ní naházím a vařím/spařím asi tak 4 - 5 minut. Vyberu je cedníkem, nechám okapat a nasypu do větší mísy, kam jsem nalila cukrový sirup promíchaný s mletým mákem. (Sirup vzniká při vaření cukrové řepy, má hnědou barvu. Je už zase k dostání.) Protřepu, aby se ve směsi peciválci vyválely a hned kladu porce na talíře.
Na druhou zemiakovinu potřebujete troubu nebo alespoň remosku - tu ovšem aspoň na dvakrát. Je to
Putimská litina
Ve slupce uvařím 4 - 5 větších brambor, oloupu, nastrouhám na jemném struhadle s jedním syrovým bramborem (samozřejmě oškrabaným). Přidám 1 vejce, sůl, rozetřený česnek, polohrubou mouku a vlahého mléka tolik, aby vzniklo ne příliš husté těsto. Vmíchám vykynutý kvásek (z cca 4 dkg kvasnic) a nechám kynout asi 25 - 30 minut. Pekáček řádně vymažu sádlem (já vím, že je to nezdravé, ale tentokrát jím nešetřete) a celé dno pak hustě posypu mákem, až je krásně makově modré. Naliji vykynuté těsto, na povrchu ještě znovu zkropím sádlem, peču a hotové krájím na čtverce.
A na konec něco slavnostního: Někdo písní, jiný krmí oslaví tě. Jak kdo umí. 

Roláda pro Adélku

Občas se zdaří, jindy ne 
rozříznout rolku krůtí.
Nálada nám však neklesne - 
telecí plát též "chutí".
Obložím jemnou slaninkou.
Spolupracujem s Ájinkou.
Na plát teď nádivku dáme:
dvě vejce, máslo tu máme,
třeme to se špetkou soli.
Ájíka ruka už bolí.
Převezmu žezlo na chvilku.
Dostrouhala jsem cibulku.
Adlík teď žampión krájí.
(Máme se spolu jak v ráji.)
Teď trochu šunky krájené
a petrželky zelené.
Ruka se noří do mísy.
Copak tam ještě zamísí?
Kila čtvrt mletého z vepře,
osolit, jen ždibec pepře!
Všechno se v míse zpracuje
a pak to na plát putuje.
Hotovo. Srolujem čile,
nití to svážem. Pak mile
roládu na pekáč kladem.
Dnes nikdo nebude hladem!
Teď kousek másla do pekáče.
(A kdy zadělám na koláče?)
"Babi, zahrajeme si karty!"
"Tak jo. Jen jednu party."
Maso stále podléváme.
Nepřipálit! Na to dbáme!
Teď zaprášit trochou mouky.
Pozor! Ať tam nejsou žmolky.
Povaříme. Nakrájíme.
A potom to s kaší sníme.

zpět na obsah

 


Copyright © Dagmar Brčáková, jaro 1973
Druhé upravené a doplněné vydání: podzim 1998
Vydáno nákladem vlastním
Veškerá práva [ne]vyhrazena

tuto kuchařku ve formátu DOC (pro MS-Word) můžete stáhnout zde

odkaz na hlavní stránku www.BBCC.cz
BBCC - hlavní stránka
správce stránky: odkaz naHonza Brč
e-mail: poslat e-mailBrc@BBCC.cz
naposledy upraveno:
11.11.2002 15:22